Birçok sporcunun supplement kullanımı konusunda ön yargıları devam ediyor. Ön yargılarını yenebilenler ise hangi ürünleri kullanmaları gerektiğini tam olarak bilmiyor. Onlarca marka ve ürün kategorisinden kendine uygun olmayan ürünleri satın alabiliyor. Bu yazımızda yeni başlayanlar için supplement önerilerini detaylandıracağız.

Yeni Başlayanlar İçin Supplement Önerileri:

Bu önerileri 3 farklı hedef doğrultusunda inceleyelim.

  1. Kas kütlesi kazanmak
  2. Kilo Almak
  3. Kilo Vermek

Protein Tozu: Protein tozu yeni başlayanlar için supplement sıralamasında ilk ürün. Ancak kulaktan dolma bilgilerle ürün seçimi yapılmamasını öneriyoruz. Kas kütlesi kazanmak isteyen bir sporcu düşük karbonhidratlı. Kilo almak isteyen bir sporcu karbonhidrat & protein oranı dengeli bir ürün. Kilo vermek isteyen bir sporcu ise 0 şeker 0 karbonhidrat içerikli izole protein kullanırsa hedefine uygun ürünü almış olur. Peki birçok ürün arasından hangisini seçmelisiniz? İçerik öncelikli kriteriniz olmalı nitrojen spiking yöntemleriyle ürün şişirilmiş olmamalı. Benim için öncelikli olan kalite ve ham maddedir. Fiyat ikinci plandadır diyorsanız; Hedeflere göre yeni başlayanlar için protein tozu önerileri şu şekilde olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Protein Tozu Önerisi

Kas Kütlesi Kazanımı

Kilo Almak

Kilo Vermek

BCAA ve Glutamin: Yeni başlayanlar için supplement önerilerinin 2. sırasında BCAA ve glutamin bulunuyor. Protein tozu kadar aciliyeti olmasa da kas kütlesinde en fazla bulunan glutamin ve BCAA amino asitleri yeni başlayanlar için uygun olacaktır. Bu sayede kasların yıkımı önlenip kas kütlesi kazanımı hızlanacaktır. Özellike haftada 4 gün ve üzeri yoğun antrenman programına sahipseniz glutamin kullanımı gözle görülür fark yaratacaktır. Bu ürünleri seçerken yine en saf ve kaliteli hammadde kullanılan ürünleri tercih etmelisiniz. Ancak BCAA hammaddesinin tadı kötü olduğundan tat konusunda hassassanız aromalı bir ürün tercih edebilirsiniz.

Saf BCAA

Aromalı BCAA

Saf Glutamin

Buraya kadar spora yeni başlayan kişilerin tamamı için kullanılabilecek supplement ürünlerine deyindik. Yukarıdaki ürünler kas yıkımını engellemek ve kas kütlesini artırmak için olup hedefi ne olursa olsun her sporcu kullanabilir. Hedefi kilo vermek ve kilo almak olan sporcular ise bu ürünlerin yanına hedefleri doğrultusunda ürün ekleyebilirler.

Yağ yakmak:

Yeni başlayanlar için supplement önerilerinde ikinci hedefimiz yağ yakmak. Öncelikli hedefiniz kilo vermekse  yukarıdaki ürünlerin yanına iyi bir L-carnitine ürünü ekleyebilirsiniz. Bütçeniz uygunsa beraberinde CLA kullanmak kilo hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Termojenik ürünler bu aşamada sizin için uygun olmayacaktır. Kafein, guarana, gibi uyarıcı içerdiklerinden düzenli olarak 6 ay spor sonunda termojenik ürün kullanımı tavsiye edilmektedir. Carnipure patentli ürünler %99 saflık garanti eder. Bu ürünler önceliğiniz olmalıdır.

Kilo Almak:

Burada ise yapılacak kombinasyonun yine protein tozunun yanına yapılması en sağlıklısı ve etkilisi olacaktır. Ancak yeterli bütçeniz yoksa kompleks bir gainer ürünü kullanabilirsiniz. Bütçeniz uygunsa yine patentli ve dünyada en iyi karbonhidrat sayılan vitargo ürünleri sağlıklı olarak kilo almanızı sağlayacaktır. Bu konuda daha fazla ürün eklemek istiyorsanız Kilo aldırıcı supplement kombinasyonu rehberi bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Bu sayede yeni başlayan birisi için temel supplement ürünleri sıralanmış olduk. Kafanıza takılan bir soru olursa magazine@fitbull.com adresine yazabilirsiniz.

Şimdiden bol şans..