Yağ Yakıcı Hareketler

Yağ yakıcı hareketler yaparak diyetinizi destekleyin, daha kolay kilo verin

Yoğun iş temponuz ya da başka sorumluluklarınız nedeniyle spor salonlarına gitmeye pek vaktiniz olmuyor. Ya da siz asla spor salonlarında boy gösterecek tiplerden olamadınız. Veyahut siz her ay aidatını tıkır tıkır verdiğiniz spor salonlarının kapısına bir türlü uğramayanlardasınız.

Sebebiniz ne olursa olsun kaslarınızı çalıştırmak ve geliştirmek konusunda ciddi sıkıntılarınız olduğu çok açık. Fakat merak etmeyin yalnız değilsiniz. Birçok insan o veya bu nedenle spor salonlarının kapısında dahi geçmiyor. Kimileri için olmazsa olmaz olan spor salonlarında geçirilmesi gerekilen birkaç saat başkaları içinse büyük bir külfet olarak görülebiliyor.

Fakat kendinizi halen “ayva” ya da “kavun” göbeği olarak kandırdığınız o küçük tümseği “törpülemek” istiyorsanız, sadece diyet yapmak yeterli olmayacaktır. En sıkı olanını bile yapsanız, bir diyet yağ yakıcı hareketler ile desteklenmediği sürece istediğinizi sonucu vermemeye mahkum. Bir süre için kilo verseniz de, egzersiz olmadan kilonuzu korumanız mümkün değil.

Durun hemen telaşa kapılmanıza gerek yok. Çünkü evde basit birkaç alet ile yapacağınız yağ yakıcı hareketler sayesinde, formda kalmak mümkün. Üstelik bunun için ne spor salonlarına küçük servetler harcamaya ne de son model spor ekipmanlarına ihtiyacınız var. Sadece birkaç küçük ama etkili yağ yakıcı hareket ile kendinizi birçok lezzetten mahrum ettiğiniz sıkı diyetiniz beyhude kalmamış olacak.

Basit yağ yakıcı hareketler ekipmanları

Sizi daha fazla meraklandırmayalım ve yağ yakıcı hareketler konusunda kısa talimatlarımıza geçelim. Öncelikle ihtiyacınız olan “ekipmanlardan” bahsedelim. Ekipman dediksek hemen gözünüzde büyütmeyin. Her ortalama evde bulunan mutfak sandalyesi, mat ya da havlu, birkaç kiloluluk ağırlık ve basit bir saat ya da kronometre yağ yakıcı hareketler sırasında tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Öncelikle belirtmekte fayda var. Yağ yakıcı hareketlerin etkili olması için sabırlı olmanız gerekiyor. Birkaç kere mekik çektikten ya da bacaklarınızı çalıştırdıktan sonra, kalçalarınızda biriken yağlardan ya da “kavun” göbeğinizden hemen kurtulamayacaksınız.

Bunun temel sebebi ise insan fizyolojisi ile alakalı. Siz yağ yakıcı hareketleri günlük hayatınıza dahil ettikçe vücudunuz da enerji açlığı hissetmeye başlayacaktır. Vücudun enerji ihtiyacını karşılaması listenin başında karbonhidrat deposu gelir. Yağ kütleleri ise yakıt listesinde karbonhidratın ardından gelir. Bu nedenle yağ yakıcı hareketlerin etkili olabilmesi için düşük karbonhidratlı diyetleri tercih etmek gerekir.

Yağ kütleleriyle ilgili bir enteresan nokta ise yağ hücrelerinin hareketliği hakkında. Siz günlük egzersizleriniz sırasında yağ yakıcı hareketlere ağırlık verdikçe yağ hücreleri de vücut içerisinde harekete geçer. Bu nedenle vücutta depolanırken hiçbir zorluk yaşamayan yağ kütleleri vücuttan atılma sırasında oldukça zorlu olabilirler.

Fakat halen çözümsüz değiliz. Size uygun sağlıklı bir diyet eşliğinde yağ yakıcı hareketler, kaslarınıza adeta yapışıp musallat olan yağ kütlelerinin harekete geçirilmesi ve yakılmasında hayati öneme sahiptir. Bu noktada mühim olan yağ yakıcı hareketleri ısrarlı ve düzenli bir şekilde yapmanızdır.

Ayrıca farklı seviyelerde yağ yakıcı hareketlerde bulunmak da, vücut kaslarınızın tamamını çalıştırılmasını sağlayarak yağ kütlelerinizle savaşta avantajlı duruma geçmenizi sağlar. Bu nedenle evde yapacağınız hareketler kadar sahil şeridinde çıkacağınız bir yürüyüş ya da parkta bir bisiklet turu da en az yağ yakıcı hareketler kadar vücudunuza yardımcı olacaktır.

Eğer hazırsanız birkaç yağ yakıcı hareket konusunda sizlere ipuçları verelim. Yağ yakıcı hareketlere başlamadan önce ufak ısınma hareketleri ile vücudunuzu esnetmenizde fayda var. Belki itiraf etmek istemiyorsunuz ama uzun bir zamandır kaslarınızı geliştirmeye yönelik en büyük hareketiniz ya televizyon kumandası ile ya da bilgisayar klavyesi ile gerçekleşti. Bu sebeple yağ yakıcı hareketlere ani geçiş hem kaslarınızı hem de bu hareketleri devam ettirme azminizi olumsuz etkiyecektir.

Ufak bir kardiyo ile başlayın. Evin içinde birkaç tur atın. Hafifçe tempoyu arttırın. Ya da en iyi taktik apartman içinde birkaç kat merdiven inin çıkın. Beş dakikalı bir ısınma turu,başlamanız için yeterli olacaktır.

yağ yakıcı hareketler 1 oturarak dumbel kaldırmaBeş dakikalık ısınmayı ise yaklaşık otuz dakika sürecek yağ yakıcı hareketler seansı takip edecek. İlk hareketimizde mutfak sandalyesi ile 4 ya da 5 kiloluk ağırlıklara ihtiyacımız olacak. Sandalyeye dik bir şekilde oturun. Omuzlarınızı sabit tutun, ayaklarınız ileriye bakacak pozisyonda olsun.

Her iki elinize de birer ağırlık alın ve ardından ağırlıklıları yavaş yavaş kafanızın üzerinde birleştirmeye çalışın. Bu hareket sırasında dikkat etmeniz gereken husus, ağırlıkları kaldırırken vücudunuzun olabildiğince dik kalması ve böylece hem kalça, hem kanat hem de karın kaslarınızın çalışmasını sağlamak.

squat hareketiİkinci aşamada, sandalyeden uzaklaşmaya başlayacağız. Ağırlıklar elimizde kalacak şekilde sandalyeden kalkın ve squat hareketleri yapmaya başlayın. Squat sırasında dizlerinizin ayak parmaklarınızın önüne geçmesine izin vermeyin ve baldır ve bacak kaslarınız ile karın kaslarınızın bu yağ yakıcı hareket sırasında iyice gerilmesini sağlayın.

Yağ yakıcı hareketlerin diğer aşamaları

Bu yağ yakıcı hareketin üçüncü aşamasında, bacaklarınızı iyice düzleştirin. Ardından ayağa kalkmaya çalışın ve bu sıradan kalça kaslarınızı iyice sıkın ve uyluklarınızın gerilmesinden korkmayın. Bu sırada kollarınızı yeniden havaya kaldırmaya çalışın ve ağırlıklar ile birlikte ellerinizi kafanızın üzerinde birleştirmeye gayret edin. Bu hareketleri en az on kez tekrarlayın.

İlk yağ yakıcı hareket egzersizinin ardından yeniden ısınma hareketlerine geçin. Beş dakika boyunca ya evin için de tur atın ya da yeniden bir merdiven turu atın.

Daha sonra ikinci tur yağ yakıcı hareketlere geçin. İkinci turda yere bir havlu serin ve sırt üstü yatın. Önce iki ayağınızdan da destek alarak kalçanızı kaldırın. Bu hareketi en az 10 kere tekrarladıktan sonra, sağ ayağınızı sol dizinizin üzerine alın ve bu yağ yakıcı hareket de hem sağ hem de sol taraf için en az 10 kere tekrarlayın.

Her iki ayağımızı da yağ yakıcı hareketlerle çalıştırdıktan sonra ağırlıkları önce sağ elinize alın. Sağ ayağınız sol dizinizin üzerinde ve kalçanız havada iken sağ elinizdeki ağırlığı tavana doğru kaldırın. Aynı hareketi en az 10 kere sol el ve ayak koordinasyonu ile tekrarlayın.

İkinci tur yağ yakıcı hareketlerin ardından ısınma turu ile kaslarınızı yeniden rahatlatın. Terinizin soğumadan da yağ yakıcı hareket kombinasyonun son aşamasına geçin. Bu aşamada elinizde ağırlık ile aya kalkın. Kafanız duvara doksan derece olacak şekilde eğilin. Sağ elinizle ağırlıkta birlikte sırtınıza ulaşmaya çalışırken, sol ayağınızı da yine doksan derecelik açıyla kaldırın. Bu hareketi hem sağ hem de sol el-ayak koordinasyonunuz ile en az 10 kere tekrar edin.

Böylece yağ yakıcı hareketlerin üçüncüsünü de tamamlamış oluyoruz. Ağrı ve dayanma eşiğinize göre bu hareketleri en az 3 en fazla 7 kere tekrar edin. Her yağ yakıcı hareketin arasından küçük ısınma turları yapmayı ihmal etmeyin.

Yağ yakıcı hareketlerin etkili olması için ilk aşamada bu hareketleri haftadan en az 3 kere yapmanız gerekiyor. Dediğimiz gibi bu hareketlerin etkili olabilmesi için istikrar çok önemli ve hafta en üç sabah kendinize ve vücudunuza 30-45 dakikayı çok görmeyin. Düzenli yapılan egzersizler ile l-carnitine kullanmanızın yağ yakmayı hızlandırdığını unutmayın.