Spora yeni başlamış ve hedefinize daha hızlı ulaşabilme konusunda araştırmalar yapıyorsanız internette mutlaka supplement diye bir terim ile karşılaşmışsınızdır. Aklınıza ilk gelen soru ise haliyle supplement nedir? Olmuştur. Bu yazımızda bu ürünleri sizin için inceleyeceğiz.

Supplement Nedir? Kimler Kullanabilir?

Supplement ingilizce bir sözcük olup sözlük anlamı ilave – ek olarak Türkçe’ye çevirilmiştir.Yeterli antrenman ve beslenme sonunda ilave olarak kullanılabilen ürünler olarak bir anlam çıkarmak mümkündür. Buradaki en önemli husus bu ürünleri diyetinize ek olarak kullanmanız gereğidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye kesinlikle alternatif değillerdir. Supplement nedir? Sorusunun en kısa cevabı “besin takviyelerinin genel ismidir” olabilir.

Kimler kullanabilir?

Düzenli bir diyet programı uygulayıp spor yapan kişiler kullanmaya adaydır. Bu kişiler arasından ise kronik rahatızlığı bulunmayan. Özellikle karaciğer, kalp, böbrek ve mide ile ilgili bir rahatsızlık yaşamamış kişilerin kullanabileceği belirtiyor. Çoğu ürünün hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmiyor. Bu dönemler için özel formüle edilmiş ürünlerin ise doktor kontrolünde kullanılmaları tavsiye ediliyor.

O halde En İyi Supplement Markası Nedir?

Supplement nedir sorusunun cevabından sonra; birçok sporcunun ikinci sorusu ise en iyi supplement markası, protein, yağ yakıcı ya da kilo aldırıcı hangisi? Olarak sorulmaya devam eder. Ne yazık ki en iyi supplement markası diye bir marka ya da ürün yoktur. Ancak bir ürünü diğerine tercih edebileceğiniz, sizin beslenmenize, yağ oranınıza, ve antrenman yoğunluğunuza daha uygun olan ürünler vardır. Şimdi  sıra supplement nedir sorusundan kendinize uygun ürünü seçmeye geldi.

Kendinize uygun ürünü seçerken temel belirleyici unsurlar;

  1. Hedefiniz.
  2. Yaş/kilo/boy  bilginiz
  3. Haftada kaç gün spor yaptığınız.
  4. Ne kadar süredir spor yaptığınız.
  5. Uyguladığınız diyet
  6. Yağ oranınız.
  7. Cinsiyetiniz.
  8. Bütçeniz.

Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurularak satın aldığınız ürünler hedefinize ulaşmanızda çok daha fazla yardımcı olacaktır.

Şimdi bu parametreleri değiştirerek yeni başlayanlar için  birkaç öneride bulunalım.

Hedef: Kas kütlesi geliştirmek Yaş: 18 ve üstü Kilo-boy: Farketmez Spor programı: Haftada 3 gün Diyet: 2000 kalori protein ağırlıklı Cinsiyet: Farketmez Yağ Oranı: %8 – %16 Spor geçmişi: 0-3 ay

Genel olara kas inşası için ilk kullanılması gereken ürünler protein tozudur. Yağsız kas kütlesi kazanmaya çalışan bir sporcu için 0 yağ 0 şeker içerikli izole protein kas kütlesinin yanında hacim artışı hedefleyen sporcular için kreatin ve düşük miktarda karbonhidrat içerikli ürünler uygun olacaktır.

Yağsız Kas Kütlesi

Kas Kütlesi Ve Hacim

Kas Kütlesi (Düşük Bütçe)

Şimdi yukarıdaki parametrelere şu şekilde ekleme yapalım. Spor geçmişi: Düzenli olarak 8 ay Haftalık antrenman sayısı: Min 4. Bu tempodaki bir sporcunun protein tozları dışında BCAA ve Glutamin başta olmak üzere amino asitlere de ihtiyacı olacaktır. Ürünlerin hamadde kalitesi ve fiyat/performas değerlendirmeleri yapılarak öneriler şu şekilde olur.

BCAA

BCAA (Düşük Bütçe)

Glutamin

Glutamin Düşük Bütçe

Bu ürünlerle kas kütlesi kazanımı hedefleyen bir sporcunun en temel ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. Kişisel ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda yağ yakıcı ürünler, performans arttırıcı ürünler de listeye eklenebilir. Ürün seçimi yapmadan önce vücudunuzu tanımalı ve bu konuda uzmanlardan yardım almalısınız.

Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurduğunuzda ayna karşısındaki değişiklik kısa sürede sizi şaşırtacak seviyede olacaktır.