Uzun bir süredir kas yapmaya çalışıyorsunuz ama halen bir sonuç göremediniz. Ya da sonuç almaya başladınız fakat kas ağrılarınızdan şikayetçisiniz. O zaman iyi hazırlanmış bir supplement kürü size yardımcı olacaktır. Yüksek hammaddeli ürünleri içeren supplement kürleriyle kas geliştirirken daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ayrıca spordan sonraki günlerdeki kas ağrılarınızın kaybolduğuna şahit olacaksınız.

temel supplement kürü su ve proteinEn İyi Supplement Kürü:

O zaman daha fazla vakit kaybetmeden bu supplement kürlerinin detaylarına geçelim. Bu arada son olarak belirtmekte fayda var. Bu supplement kürü ismiyle müsemma sadece sporcu besinleri olarak kullanılan yardımcı özellikli ve size uygun bir diyete eşlik edecek kürlerdir. Kesinlikle asıl besin maddesi ya da diyet olarak görülmemelidir. Aksi halde daha iyi bir sonuç almaktan çok, geri dönüşü olmayabilecek sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Mineral ve Su

Eğer vücudunuzda yeteri kadar elektrolit ve su yoksa o zaman kaslarımız olması gerektiği gibi çalışmazlar. Gergin ve kolay sakatlanabilir bir hale gelirler. Gün içerisinde yeteri kadar sıvı tüketmeyi unutmamak için yanınızda her an dolu bir sürahi ya da su matarası bulundurun. Her saat başında da bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer mümkünse suyun içine bir ölçek izotonik ürünlerden atın. Bu sayede ağrı ve kramplarınızın daha az olacağını göreceksiniz.

 Orta – İleri Seviye Supplement Kürü Önerileri

Supplement kürlerini biraz daha sofistike hale getirmek gerekirse yeterli sıvı tüketimini, protein takip ediyor. Vücut geliştirenler, güce dayalı sporlar yapanlar veya sadece fit kalmak için spor salonlarına gidenler iyi bilirler; protein tüketimi kas oluşması açısından hayati önem taşır. Hatta sadece proteine dayalı diyetler bile var.

Protein supplement kürü aslında amino asit kürü anlamına geliyor. Amino asitleri, vücudun kas yapısındaki tuğla taşları olarak ifade edebiliriz. Bu nedenle amino asit olmadan vücut kas üretemez veya ürettiği kaslar yapıları da kısa vadeli olur. Bazı amino asitleri vücut kendisi üretir fakat bazılarını (isolösin, lösin, lysine, methionine, phenilalanine, histidine, threonine, triptofan ve valine) üretemez. Bu durumda BCAA‘lar da supplement kürü için elzem hale geliyor.

Sağlıklı ve sağlam kas yapısı açısından hayati önemi olan yukarıda belirttiğimiz amino asitler, vücudasporcu gıdası olarak alınmalıdırlar ve hazmedilmelidirler. Proteinin en iyi tarafı ise günlük olarak tükettiğimiz birçok gıdanın içerisinde kolayca bulunabilmesidir. Özellikle kırmızı ve beyaz et, yumurta ve soya protein bakımından yüksek gıdalardır. Siz de damak tadınız ve kesenize göre bu protein kürlerini farklı varyasyonlar ile tüketebilirsiniz.

Protein gibi doğal bir supplement kürü olan keratin de vücut kas tuğlalarının hücrelerinde kendiliğinden üretilir. Vücuttaki keratinin yüzde 95’i kemik bölgesi kaslarında üretilir ve kas hücreleri ihtiyaçları bu bölgede üretilen keratinden karşılarlar. Keratin özellikle uzun kasların oluşturulması ve geliştirilmesinde, kas hücreleri hacminin genişletilmesinde, artırılmış glikojen depolanmasında, artırılmış kas gerilimi yüksek performansında ve tabii ki ağır egzersizler sonrası hızlı iyileşme süreçlerinde etkilidir.

Özellikle ağırlık antrenmanları ve vücut geliştirme egzersizleri sırasında vücut fazlasıyla keratine ihtiyaç duyar ve bazı durumlarda vücut içi üretilen tabi keratin yeterli olmayabilir. Bu nedenle ağırlık çalışıyorsanız, günde en az 5 gram en fazla 8 gram keratin almanızda fayda var. Eğer ağır egzersizlere bir süre ara verirseniz, keratin alımını da azaltın. Böylece vücut normal keratin düzeyine 3-4 hafta içerisinde geri döner.

Supplement kürleri arasında bu 3 ürün ilk sırada yer alıyor. Onları beta alanine, multivitaminler, antiokisdantlar, pre-workoutlar gerekli yağ asitleri vb. takip ediyor. Supplement kürleri açısından kesinlikle uzak durmanız gereken maddeler ise steroidler ve büyüme hormonları gibi doğal olmayan ürünler.

Sağlıklı bir şekilde kas çalıştırmak ve geliştirmek istiyorsanız, bu doğal olmayan ürünlerden uzak durun. Bunların yerine yukarıda verdiğimiz doğal maddeleri içeren ürünleri tercih edin.

En Çok Tercih Edilen Ürünler