Supplement kullanımı ile ilgili birçok soru sorulmaya devam ediyor. Her ne kadar bilinçli sporcular tarafından ön yargılar yavaş yavaş yıkılsa da, ebeveynler ve özellikle doğal beslenme ile gelişim hedefleyen sporcular supplement kullanımı zararları üzerinde duruyorlar. Peki  supplement kullanımı zararlı mı? Bu konuyu sizin için araştırdık.

Supplement Kullanımı İçin Ürünlere Dikkat:optimum-whey-glutamin-ve-bcaa

Öncelikle kullanılan ürünlerin doğru ve hedefe uygun olarak seçilmesi gerekiyor. Kulaktan dolma bilgilerle ürün seçimi yapılmaması tavsiye ediliyor. Bu ürünlerin doğru dozlarda ve doğru zamanlarda kullanması halinde spor yapılan dönemde kullanılmasında bir sakınca görünmüyor. Tabi her kategorideki ürünler bu sınıfa giremiyor. En güvenli ve düzenli spor ve diyet ile birlikte kulanabileceğiniz ürün kategorilerinde protein, tozu, saf karbonhidrat tozu, BCAA, ve glutamin ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerin oluşturduğu bir supplement kombinasyonu için 6-8 aylık düzenli kullanımdan sonra kardio egzersizleri ile birlikte 1 haftalık detoks uygulanması tavsiye ediliyor. Diğer  kategorideki ürünlerin tavsiye edilen düzenli kullanım süreleri 1 ay ila 6 ay arasında tutulması tavsiye ediliyor.

Supplement Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kompleks Amino Asitler: Bu ürünler 6 ay boyunca ara vermeksizin kullanılabiliyor. Ancak 6 ay sonunda 1-2 hafta ara verilmesi öneriliyor.

Termojenik yağ yakıcılar: Bu ürünlerin en fazla 1 ay boyunca kullanılması tavsiye ediliyor bu süreden sonra kullanılmaya devam edilecekse en az 2 hafta ara verilmesi tavsiye ediliyor.

Keratin: Yükleme yapılmadan en fazla 2 ay düzenli olarak kullanımı öneriliyor. Bu süre sonunda en az 3 hafta ara verilmesi öneriliyor. Günlük kullanım limitinin (ileri düzey sporcular için) maksimum 6.5 gr olmasına dikkat çekiliyor.

Pre – Workout Ürünler: Bu ürünlerin en fazla 2 ay süre ile kullanılması tavsiye ediliyor. Bu süre sonunda devam edilecekse farklı bir ürün tercih edilmesi ve bu ürüne de 2-3 hafta sonra başlanılması tavsiye ediliyor.

Hormon Tetikleyiciler: Orta – ileri seviye sporcular için formüle edilmiş bu ürünler en fazla 30 gün süre ile düzenli kullanımı tavsiye ediliyor. Daha sonra kullanılacaksa kullanılan gün sayısı kadar ara verilmesi tavsiye ediliyor.

Supplement Kullanımı Zararları:

Ürünlerin önerildiği dozajda ve önerilen zaman dilimlerinde kullanılması sonucu kaydedilmiş herhangi  ciddi bir zararı bulunmuyor. Ürün seçiminin olabildiğince bağımsız kuruluşlarca teste tabi tutulan ve FDA onaylı markalardan yapılması tavsiye ediliyor. Türkiye’de bulunan Optimum Nutrition, Solgar, Universal Nutrition bu markalar arasında yer alıyor. Aşırı dozajda, hedefe uygun olmayan ve yanlış zamanlamalarda kullanılan ürünler sonucu uzun vadede böbrek, karaciğer hatta kalp gibi hayati organların hasar görebileceği durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda hedefe uygun supplement kullanımı yapılması gerekiyor.