Sporcu Sakatlanmaları Sonrası Tedavi

Sporcu sakatlanmaları durumlarında önemli olan önlem almak olsa da, en iyi sporcular bile ara sıra bilek burkulması ya da kas gerginliği gibi sakatlıklar yaşayabiliyorlar. Bu yazıda sporcuların iyileşme ve tedavi döneminde yapması gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Tedbiri Tedaviye Tercih Edin

Flavio Baccianini

Flavio Baccianini

Portekiz’de Power Expo müsabakasına hazırlanırken sakatlanan Flavio’nun bileğinde bursit iltihaplanması oluşmuş ve aynı zamanda triseps tendonları iltihaplanmıştı. Sakatlık antrenman esnasında gerçekleşmemiş, yarışma sonrası susuz kalma sonucu gelişmişti fakat bir yıl boyunca durmadan yapılan antrenmanların bu sakatlık üzerindeki payı büyüktü. Dahası, Flavio müsabaka sonrası yeterince dinlenmeden antrenman yapmaya tekrar başlamıştı.

Buradan çıkaracağımız sonuç, tedbirin her zaman tedaviden iyi olduğudur. Sakatlanmamak için, susuz kalmamaya ve beslenmenize özen göstermeniz, eklemlerinizin sağlığına dikkat etmeniz ve germe ve ısınma hareketlerini asla atlamamanız gerekir. Aynı zamanda vücudunuzun dinlenebilmesi için yeterli süre uyku almanız da çok önemlidir.

Sporcu Sakatlanmaları Sonrası Tedavi Nasıl Olmalı?

Sakatlıktan sonraki 1 ile 3 günlük süre içerisinde D-B-K-Y (Dinlenme, Buz, Kompres ve Yükseltme) protokolünü uygulamalısınız. Bu metod ile ağrılarınızı azaltabilir, şişmeleri engelleyebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Dinlenme: Aktivitelerinizi azaltın. Sakatlanan bölgeyi hareket ettirmeyerek sakatlığın daha da kötü bir hal almasını engelleyin. Eğer ayağınızı, bileğinizi ya da dizinizi sakatladıysanız, bu bölgelerden ağırlıkları atmanız da işe yarayacaktır.

Buz: Sakatlanan bölgeye 10-15 dakika arası buz uygulayın. Soğuk yaralarına sebep vermemek için tekrar uygulamadan önce en az 10 dakika bekleyin. Buzu uygularken cildinizi korumak için bir havlu ya da kıyafet kullanın. Buz uygulamak kan dolaşımını yavaşlatarak acının azalmasına ve şişme oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kompres: Şişmeleri daha fazla engellemek ve sakatlanan bölgeyi hareketsiz tutabilmek için, bölgeyi elastik bandaj ile sarın ve basınç uygulayın. Elastik bandaj ile sakatlanan bölgeye kompres yaparken, bandajın çok sıkı olmamasına dikkat edin. Kan dolaşımını engellemek istemezsiniz.

Yükseltme: Sakatlanan bölgeyi kalp seviyenizin üzerinde tutmaya çalışın. Bu hareket, şişmeleri engellemeye yardımcı olur. Kalça sakatlıkları gibi kaldıramayacağınız bölgelerden sakatlandıysanız, yatarken arkanıza bir iki yastık koyarak bölgeyi kalp seviyesinin üzerine yükseltebilirsiniz.

Sporcu Sakatlanmalarında Doktora Başvurulmalı Mı?

Çoğu sporcu sakatlanmaları  genellikle medikal yardım gerektirmez fakat sakatlığın şiddetli ağrı, şişme ya da uyuşukluk gibi semptomlara neden olduğu durumlarda, bölgeye temas ile artan acı gibi durumlarda ve eski sakatlıkların tekrar ağrımaya ya da şişmeye başladığı durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Medikal tedavi, acıyı azaltmak amacı ile ibuprofen ve asetaminofen gibi non steroid anti inflamatuvar ilaçların kullanımını gerektirebilir. Çoğu zaman, sakatlanan bölgeyi oynatarak daha fazla hasar almasına neden olmamak için hareketsiz kalmak önerilir. Bazı ekstrem durumlarda ise, sporcu skalanmalarının iyileşmesi için ameliyat gerekebilir.

Bizim verdiğimiz örnekte, Flavio  doktoruna başvurmuş ve doktor tarafından 80 gün boyunca tamamen dinlenmesi ve hareketsiz kalması ve sonrasında fizyoterapi tedavisine başlaması önerildi. Tedavinin son kısmında ise mezoterapi seansları vardı.

Sporcu Sakatlanmalarında Rehabilitasyon Süreci

 Solgar Glucosamin

solgar-glucosamine-chondroitin-msm-120-tablet-650x650

Solgar Glucosamin Eklemleri Güçlendirir

Beslenme

Beslenmeniz  aktivite seviyeniz ile eşdeğer olmalıdır. Bu, rehabilitasyon dönemi için de geçerlidir. Özet olarak, beslenmenizi sürekli ayarlamanız gerekmektedir. Eğer sakatlığınıza rağmen hala antrenmanların çoğunu tamamlıyorsanız, bunu dengeleyecek makrobesin alımını da yapmanız gerekir. Fakat antrenmanları yapamayacak durumdaysanız, buna uygun olarak aldığınız besin miktarını da azaltmalısınız. Besinleri azaltırken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz çünkü iyileşme döneminde vücudunuzun bu besinlere daha çok ihtiyacı olacaktır.

Supplement kullanımına gelecek olursak, piyasada iyileşme sürecinizi hızlandıracak belirli ürünler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, multivitaminler ya da çinko, magnezyum, C vitamini ve glukozamin sülfat gibi bazı tekil bileşen maddeleridir. Protein tozları ve BCAA amino asitleri de doku iyileşmesini olumlu yönde etkilerler.

Flavio, rehabilitasyon sürecinde ağırlığını korumak için günlük kalori alımını harcadığı enerji seviyelerinin üzerinde tuttu. Aynı zamanda antrenman esnasında ve sonrasında aldığı supplementleri bırakan sporcu, sadece peynir altı suyu proteini ve multivitamin almaya devam etti.

Egzersiz

Egzersiz rutininize olabildiğince çabuk bir şekilde geri dönmeniz gerekir fakat antrenman şiddeti ve süresi doğal olarak azalacaktır. Sakatlık süresince, tüm egzersiz ve aktiviteleri bırakmaktansa (bu durum kas kütlesi, güç ve dayanım kaybına neden olur), sakatlanan bölgeyi zorlamayacak egzersizler yapmanız önerilir.

Ağrı geçtiğinde ve şişlik indiğinde hafif hareket açıklığı egzersizlerine başlayabilirsiniz. Daha sonra, hareketleriniz kolaylaştıkça, antrenman rutininize germe hareketlerini de eklemelisiniz. Tamamen rahat hissettiğinizde ise, hafif ağırlıklar kullanarak direnç antrenmanlarına başlayabilirsiniz demektir. Düşük şiddette egzersizleri fazla tekrarlarla yaparak, yavaş hareketlere odaklanmalısınız. Bu şekilde sakatlanan bölgeyi aktive edebilir, dokuların yeniden oluşmasını ve büyümesini sağlayabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Pozitif Olun

Sakatlıklar gerçekten moral bozucu durumlar olsa da, iyileşme süreci boyunca pozitif bir bakış açısı sergilemeniz çok önemlidir. İşin kötü tarafını görmektense, sakatlık durumunu, sakatlanan bölge iyileşene kadar vücudunuzun diğer zayıf bölgelerini güçlendirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

İyileşme zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle hem bugüne kadar yaptığınız çalışmaları hem de gelecek planlarınızı riske atmamak için hızlı davranmayın.

Flavio’nun bu konuda size bir tavsiyesi var: “Ayakta durmak çok mu zor geliyor? Öyle olsa bile, iradenizden önce vücudunuza odaklanmanız gerekiyor!”