Sporcu Lisansı Nasıl Alınır?

İster amatör ister profesyonel sporcu olun, eğer spor yapmak tutkunuz ise hayatınız bir noktasında lisans çıkarmak durumunda kalabilirsiniz. Aslında lisanslı sporcu olmanın birçok avantajı da yok değil. Mesela birçok resmi turnuvaya katılabilmek için istenen öncelikli belgeler arasında ilk sırada sporcu lisansı yer alıyor.

Peki, bu denli önemli olan sporcu lisansı nasıl alınır? Hangi belgeler gereklidir? Nereden alınır? Nereye başvurulur? Bu sorular ile daha fazlasına bu yazının ilerleyen bölümlerinde yanıt bulacaksınız. Böylece sporcu lisansı nasıl alınır meselesini ortadan kaldırdığınız gibi katılmak istediğiniz resmi turnuvaların kapısında dönmek zorunda da kalmayacaksınız.

Sporcu Lisansı Nasıl Alınır?

Sporcu lisansı çıkarmak aslında kolay bir resmi prosedüre bağlı olsa da, farklı spor dalları için farklı spor branşları lisansları çıkarmanız gerekebilir. Örneğin resmi bir koşu maratonuna katılmak gibi bir amacınız varsa, genel branş lisansı yeterli olabiliyor. Fakat atletizm turnuvaları için ilgili lisansı çıkarmanız gerekiyor. Kaldı ki çok çok bir ya da iki spor üzerinde yoğunlaşacağınız için her biri için ayrı lisans almanıza da gerek yok.

Bu durumu açıkladıktan sonra gelelim sporcu lisansı nasıl alınır sorusunun ayrıntılı yanıtlarına. Sporcu lisansı almak için aslında iki adım bulunuyor. İlk adımda öncelikle Atletizm Federasyonu’nun internet sitesinden ilgili sağlık formunu indirip, yazıdan çıkartmanız ve sağlıklı ilgili bölümünü doldurmanız gerekiyor. Bu bölümü doldurduktan sonra da, Aile Sağlık Merkezleri ya da bağlı bulunduğunuz semtteki Sağlık Ocağı’ndaki görevli doktorlara sağlık fişini onaylatmalısınız.

Lisans alımı işlerinizi hızlandıracak tüyolar

Bu arada küçük ama işinizi hızlandıracak birkaç ayrıntıya değinelim. Eğer sağlık fişinizi Aile Sağlık Merkezleri’nden onaylatacaksanız, e-devlet kullanıcı adı ve şifresiyle randevu almanız gerekli. Eğer randevunuz yoksa muhtemelen elinizde sağlık fişi, onaylanmadan gerisin geri dönebilirsiniz. Bu yüzden Aile Sağlık Merkezlerine gitmeden önce internet üzerinden randevu olmayı unutmayın.

Hem online randevu sistemiyle işleriniz çok çabuk bitecektir. Aile Sağlık Merkezleri’nde işlerinizi hızlandırmanın bir başka yöntemi ise sağlık fişinin sizinle ilgili kişisel bilgileri içeren bölümünü, merkeze gitmeden önce doldurmanız.

Doktor muayenesi ise gayet rutin olacaktır. Genelde sporcu lisansları konusunda Aile Sağlık Merkezleri doktorlarının dikkat ettikleri birkaç temel husus var. Fakat siz eğer uzun süredir olmasa bile bir süredir spor ile haşır neşirseniz, bu rutin kontrollerden kolaylıkla geçebilirsiniz. Sağlık fişinizin Aile Sağlık Merkezi doktoru tarafından onaylanmasının ardından, geliyoruz sporcu lisansı nasıl alınır sorusunun ikinci adamına.

İkinci adımda, tescil bürosuna gitmeniz gerekiyor. Tescil büroları şehirlere göre farklılık gösterse de, burada uygulanan prosedürler genel olarak aynı oluyor. Tescil bürosuna gitmeden önce tescil fişinizi de Aile Sağlık Merkezi doktoruna onaylatmanız gerekiyor. Daha sonra onaylı tescil fişiniz ve iki adet vesikalık fotoğrafla tescil bürosunun yolunu tutuyorsunuz.

Fişinizi teslim ettikten sonra tescil bürosunda eğer önceden bir kaydığınız yoksa size yeni bir kayıt açılıyorlar. Bu işlem sadece birkaç dakika sürüyor. Daha sonra vesikalık fotoğrafınız, lisansınıza yapıştırılıyor ve sizden gerekli bölümleri doldurmanız talep ediliyor. Bu işlemi tamamlamanızdan sadece 5 dakika sonra sporcu lisansınız, size teslim ediliyor.

Sporcu lisansı nasıl alınır sorusunun yanıtı bu kadar kolay. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus, sporcu lisansınızı  yenilemeniz gerektiği unsuru. Ayrıca sporcu lisansını yenileme döneminizin sizin lisansı aldığınız tarihle de bir alakası yok. Kısacası tarihler sabit ve bu belirli tarih geldiği zaman sporcu lisansınızı birkaç ay önce çıkarmış olsanız dahi yenilemeniz gerekebilir.