Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme ve Supplementler

Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme en az seçilen spor kadar önemli ve dikkat edilmesi gerek bir konudur. Spora yazıldığınız kilo vermek veya kilo almak daha sonrasında ise hızlı şekilde kaslı kütleye ulaşmak istiyorsunuz. Peki nasıl beslenmelisiniz ?

Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme

Öncelikle vücut yağ oranını ölçerek işe başlayabiliriz; bunun yanında vücut tipini bilmekte gerçekleştireceğimiz program için hayati önem taşımakta.

Daha önceki blog’larımızda bahsetmiştik ama tekrar hatırlayacak olursak vücut tiplerini 3 çeşit altında incelememiz mümkün.

  • Ektomorf vücut tipi ; zor yağlanan ve bolca karbonhidrat tüketmesi gereken vücut tipi,
  • Mezomorf vücut tipi; kaslı, sağlam ve çabuk yağlanan vücut tipi,
  • Endomorf vücut tipi; mezomorfa benzemekle birlikte çok daha kolay yağlanabilen vücut tipini ifade eder.
Yeni Başlayan Sporcular İçin Beslenme

Yeni Başlayan Sporcular İçin Beslenme

Eğer ektomorf bir vücut tipine sahipseniz Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme önerilerimizde size tavsiyemiz karbonhidrat oranı yüksek ve günlük olarak yaktığınız kaloriden daha fazla kaloriyle beslenmeniz şeklinde olacaktır. Bu noktada hacim yapıcı supplementler size destek olabilir.

Mezomorf veya endomorf tipi bir vücuda sahipseniz düşük yağ oranlı ürünlerle beslenmek kilo kontrolünüzü sağlamada çok önemlidir. Bu tarz vücut tipine sahip kişiler enerjilerini yağ yerine karbonhidrattan sağlayabilir ve destek ürün olarakta Kreatin’lerden faydalanabilirler.