Spor Öncesi Beslenme

Spor öncesi beslenme çoğumuzun atladığı bir kondur. Spor salonuna giriyorsunuz ve önünüzde zorlu ve uzun bir süreç sizi bekliyor. Peki ne yediniz? Çoğumuz antrenman sonrası beslenmeye o kadar odaklanır ki, antrenman öncesi yediğimiz şeylere o kadar dikkat etmeyiz.

 Spor Öncesi Beslenme ile Antrenman Performansınız ve Elde Etmek İstediğiniz Sonuçlar İçin Yakıtınızı Alın!

Spor öncesi beslenmeniz spor sonrasında alacağınız besinler ile aynı öneme sahiptir. Egzersizlerinize başlamadan önce vücudunuzun yakıtını doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Açken spor yapmak, kas kütlesi kazanımı için ideal bir durum değildir. Yeterli yakıt olmadan yapacağınız antrenmanlar olması gerektiği kadar kuvvetli ve verimli olmazlar.

Spor Öncesi Beslenme

Spor Öncesi Beslenme

Bu yazımızda size spor öncesi beslenmenizi geliştirecek ve bu sayede antrenman süresinde elde edeceğiniz kazanımları arttıracak 8 ipucu önereceğiz:

  • Antrenmandan 30-90 dakika öncesinde yemek yiyin

Antrenman seansınızdan 30-90 dakika öncesinde yemek yemeyi unutmayın. Alacağınız besinler antrenman esnasında vücudunuzun kullanması gereken yakıtı karşılayacaktır. Buna ek olarak vücudunuz egzersiz sırasında kaslarınızı daha efektif bir biçimde kullanacaktır. Mide hassasiyetinize bağlı olarak, spordan 30 ila 90 dakika öncesinde yemek yiyebilirsiniz. Arada bırakacağınız belirli bir süre önemlidir çünkü antrenmana dolu mideyle gitmek istemezsiniz. Eğer çok miktarda besin tüketecekseniz 90 dakika bekleyin. Fakat az bir miktarda yiyecekseniz 30 dakika sizin için yeterli olacaktır.

  • Yağ alımını minimal seviyede tutun

Antrenmandan önce tüketeceğiniz besinlerin yağ içeriği göreceli olarak düşük olmalıdır (15 gramdan az). Yağ sindirimi zorlaştıran bir makrobesindir ve bu sizin spor öncesi elde etmeye çalıştığınız durumun tam tersine neden olur. Çünkü alacağınız besinlerin spor sırasında enerjiye dönüşmesi için olabildiğince hızlı bir şekilde kana karışması gerekir.

  • Lif alımınızı minimal seviyede tutun

Lifli besinler günlük olarak alınması çok önemli maddeler olsalar da spor öncesi beslenme için önerilmezler. Bunun nedeni yağa benzer olarak liflerin de sindirimi yavaşlatmasıdır. Yavaş bir sindirim besinlerin dolaşım sistemine geçişini geciktireceğinden sizin için verimli olmayacaktır.

30 gram protein vücudunuzdaki kasların antrenman sırasında yeniden yapılanması ve tamir edilmesi için gereken amino asitleri sağlamaya yetecektir. Eğer antrenman öncesi vücudunuza bu yapı taşlarını alırsanız kaslarınızı bozunmaktan kurtarmış olursunuz.

Kaslar bozunduğunda amino asitlere dönüşürler. Buradaki hileli kısım ise, eğer spor esnasında kan dolaşımınızda hali hazırda amino asitler bulunuyorsa, vücudunuz kasların zaten çözündüğünü düşünecektir. Bu ufak hile size çok şey kazandırabilir.

  • Sindirimi hızlı olan karbonhidratlar seçin

Spor öncesinde sindirimi uzun sürmeyen karbonhidratlar almanız sizin için daha verimli olur. Beyaz pirinç, patates, beyaz ekmek, meyveler, meyve suları ve üzüm şekeri bunun için ideal besinlerdir. Bu hızlı sindirilen karbonhidratlar, tükettiğiniz proteini sisteminize katma sürecini de hızlandıracaktır. Buna ek olarak, bu tür karbonhidratlar kaslarınıza antrenman sırasında gerekli olacak enerjiyi sağlarlar.

Kaslarınızın birincil enerji kaynağı glikojendir. Glikojen, bir tür depolanmış karbonhidrat çeşididir. Bu maddeyi genellikle kas hücrelerimizde ve karaciğerimizde depolarız. Bu nedenle antrenman öncesinde karbonhidrat tüketmek kaslarınıza gereken enerjiyi sağlayacaktır.

  • Eğer hassas bir mideniz varsa daha hafif gıdalar tüketin

Eğer mideniz çok hassassa ve antrenman sırasında kusma tehlikesi yaşıyorsanız, daha az miktarda ve daha hafif besinler tüketmelisiniz. Bir kepçe protein ile bir muz bunun güzel bir örneğidir. Bu görece olarak daha küçük olan yemek size yapacağınız egzersizler için gerekli enerjiyi sağlarken aynı zamanda antrenman esnasında kötü hissetmenizi de engellemiş olur.

  • Probiyotik alın

Probiyotikler vücudunuzun aldığınız besinleri sindirmesine çok yardımcı olduğundan antrenman öncesinde alındığında size çok yarar sağlayacak yardımcı maddelerdir. Düzenli sindirim vücudunuzun, aldığınız hammadeleri en verimli şekilde kullanabilmesi için gereken ideal şartlardan en önemlisidir.

  • Alfa Lipoik Asit kullanın

Alfa Lipoik Asit (ALA) vücudunuzdaki insülin hassaslığını arttıran ve antioksidan özelliği taşıyan bir maddedir. ALA vücudunuza almış olduğunuz besin maddelerini direkt olarak kas hücrelerine iletme konusunda size yardımcı olur. Antrenman öncesi yiyeceğiniz yemek ile birlikte 100 ile 300 miligram arasında alfa lipoik asit tüketmeniz önerilir.

Spor öncesi beslenme iyileşme, yeniden yapılanma ve büyüme için zemin hazırlayan bir konsepttir. Spor öncesi yapacağınız beslenmeyi spor sonrası yaptığınız beslenme kadar ciddiye almanız, yaptığınız egzersizlerden en iyi sonucu almanıza çok büyük katkılar sağlar.