Sıcak Havalarda Spor Yapmak İçin Önemli 6 İpucu

Sıcak Havalarda Spor Yapmak İçin Önemli 6 İpucu

Sıcak Havalarda Spor İçin Önemli 6 İpucu

Sıcak havalarda spor için önemli 6 İpucu, Eğer açık havada egzersiz yapan biriyseniz bu yazımızda size antrenmanlarınızı serinletmek ve güvenliğinizi garantilemek için Pritikin Longevity Center egzersiz takımından aldığımız 6 adet ipucunu listeledik.

  1. Bol Sıvı Tüketin

Sıcak havalarda spor yapmak vücut sıcaklığının artmasına neden olur. İnsan vücudunda ısıyı ayarlamak için kullanılan otomatik soğutma sistemleri olsa da bu doğal sistemler uzun süreli maruziyet durumlarında yetersiz Sıcak Havalarda Sporkalabilirler. Böyle bir durumda güneş çarpması ya da hipetermi gibi problemler ortaya çıkar ve sağlığınız kötü yönde etkilenir.

Eğer nem de sıcaklık gibi yüksek ise sıkıntılarınız ikiye katlanmış demektir. Çünkü nemli havada cildinize yapışan ter kolay kolay buharlaşmaz ve vücut sıcaklığınızın daha da artmasına sebep olur.

Serinlemek için öncelikle bol miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız. Vücudumuzun %50 ile 60ı su olduğundan, bu oranları korumak hayati önem taşır. Normal bir egzersizde vücudumuzdaki suyun %2si ile 3ü arasında bir miktarı kaybederiz. Prikitin Beslenme Planı çok fazla sebze ve meyve içerdiğinden sürekli su içmenize gerek kalmaz fakat egzersiz sırasında 20 dakikada bir 250-300 ml su içtiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca egzersiz sonrasında(egzersiz sonrası toparlanmayı sağlayan ürünler) yine en az bu miktarda su tüketmelisiniz.

Fiziksel aktivite sırasında susuz kalmamanın bir diğer yolu ise, elma, portakal, havuç gibi bir meyve ya da sebze yemektir. Meyve ve sebzeler bol miktarda su içerdiğinden vücudunuzun susuz kalmasına engel olurlar.

Susuz kalmadığınızı anlamanın yollarından bir tanesi idrarınızın rengini kontrol etmektir. Eğer idrarınız solgun sarı bir renkte ise bir sorun yok demektir. Fakat eğer daha koyu bir renkte ise daha faza su içmeniz gerekir. Aynı zamanda bazı ilaçların ve supplementlerin de idrarın rengini koyulaştırabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Yine de emin olmak adına, egzersiz esnasında 20 dakikada bir 250 ml su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Çok fazla su içmemeye dikkat etmelisiniz. Bu, hiponatremi adlı bir probleme yol açabilir (kandaki sodyum miktarının azalması).

Egzersiz ve diğer fiziksel aktiviteler sırasında(antrenman esnasında yoğun spor ile oluşabilecek anlık bitkinlikleri önlemek için formüle edilmiş ürünler) ve sonrasında su tüketin. Günün diğer zamanlarında ise sadece susayınca su için.

Sporcu içeceklerine gelecek olursak bu ürünler genellikle kalori depolarıdır. Kilo vermek istiyorsanız vücudunuza ilave karbonhidrat almayı istemezsiniz. Sporcu içecekleri sadece ideal vücut ağırlığına sahipseniz ve uzun süreli şiddetli egzersiz yapmanız gerekiyorsa kullanılmalıdır. Böyle durumlarda bile bu ürünlerden çok fazla kullanmayarak ilaveten alacağınız karbonhidrat miktarını azaltabilirsiniz.

Egzersiz sırasında meyve ve sebze tüketmek vücudun ihtiyacı olan elektrolitleri de karşıladığından, sporcu içeceklerine olan ihtiyacınız daha da azalmış olur.

  1. Yoğunluğu Azaltın

Eğer daha serin ortamlarda antrenman yapmaya alışıksanız, ilk etapta yoğunluğu azaltmalısınız. Normal koşullarda yaptıklarınızı çok sıcak havada yapamayacağınızı kabullenmeniz gerekir. Eğer normalde koşuyorsanız, sıcak havada jogging yapmalı ya da yürümelisiniz. Vücudunuz sıcağa uyum sağladıkça, tempoyu ve mesafeyi kademeli olarak arttırabilirsiniz. Eğer bir ilaç kulanıyorsanız ya da bir tedavi görüyorsanız, başka bir önlem almanız gerekip gerekmediği ile ilgili doktorunuza başvurun.

  1. Günün En Sıcak Saatlerini Boş Geçin

Ya sabah serinliğini yakalamak için erken kalkın ya da güneş batımında antrenmana başlayın. Öğlen sıcağında gölgeler altında saklanmanız, havuza gitmeniz ya da bir aqua aerobik kursuna kaydolmanız sağlığınız için en iyisi olacaktır.

  1. Açık Renkli Hafif Kıyafetler Giyin

Koyu renkli kıyafetler ısıyı emerler. Bu yüzden antrenman esnasında sıcak bir battaniyeye sarılmış gibi hissedebilirsiniz. Ağır ve dar kıyafetler de aynı zamanda ısınmanıza neden olur. Geniş ve rahat kıyafetler gitmeye özen gösterin. Aynı zamanda kıyafetlerinizin renklerini olabildiğince açık seçin. Bu şekilde ısıyı yansıtacak ve kıyafetleriniz arasında daha fazla havanın sirküle etmesine olanak sağlayacaksınız.

  1. Enerji Seviyelerinizi Korumak İçin Atıştırma Yapın

Antrenman esnasında enerji seviyelerinizi yüksek tutmak için meyvalar gibi sulu besinler ile atıştırma yapın. Yakıcı sıcak altında son ihtiyacınız olan şey kraker, patlamış mısır ya da enerji barları gibi kuru yiyeceklerdir. Bu tür besinler vücudunuzun su ihtiyacını arttırırken aynı zamanda genellikle daha fazla kalori içerirler. Bu da kilo verme hayallerinizin önüne büyük bir engel koyar.

  1. Antrenmanı Ne Zaman Bitirmeniz Gerektiğini Bilin

Tamam biliyorum, tüm parkuru tamamlamadan eve dönmek istemiyorsunuz. Kendinize bir hedef belirlediniz ve o hedefe ulaşmak istiyorsunuz. Fakat sıcak havalarda bu sizin için çok tehlikeli olabilir. Güneşi ve yüksek sıcaklıkları gSıcak Havalarda Sporörmezden gelmeyin. Vücudunuzu dinleyin. Eğer aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, öncelikle havalandırmalı ve serin bir bölgeye geçin ve dinlenin.

Halsizlik, sersemlik, baş dönmesi, cildin solgunlaşması, baş ağrısı, kas krampları, mide bulantısı ya da kusma ve kalp atışlarının hızlanması.

Unutmayın, 20 dakikalık bir antrenmanın bile sağlığa bir çok yararı vardır. Bu noktada önemli olan egzersiz yaptığınız günlerin sıklığıdır. Uzmanlara göre egzersiz günlerinin sıklığı bir egzersiz seansına ayrılan süreden çok daha önemli ve etkili olmaktadır.

Son olarak, eğer hava çok ama çok sıcaksa belki de içeride kalıp kondüsyon çalışmalısınız!