Protein tozu zararlı mı

Protein tozu zararlı mı?

Protein tozu zararları konusunda bilgisi olmasa da birçok kişinin fikri var. Peki protein tozu zararlı mı? Zararlıysa vücuttaki yan etkileri ve uzun vadedeki olumsuz koşullar ne oluyor? Sizin için araştırdık.

Protein Tozu zararlı Mı?

Öncelikle şunu söyleyelim protein tozu almaya karar verdiyseniz ve az – çok bilinir bir markayı güvenilir bir satıcıdan edindiyseniz korkmayın ölmeyeceksiniz. Peki sizin için zararlı olabilecek noktalar ne olabilir sağlığınızı tehlikeye sokacak bir durum olabilir mi bir bakalım?

Laktoz İntöleransı:

prtoein tozu ishal yapar mı

Zararlı bir durum olmasa da yaşam kalitenizi düşürecek bir durum olduğu kesin. Özellikle casein ve whey proteinlerde yüksek oranda laktoz bulunur. Laktoza karşı hassasiyet taşıyan bireylerin bu ürünleri kullanması vücudun tepki vermesine sebep olur. Ne mi yaşarsınız? Mideniz bulanır, protein tozu kullanımı sonucu ishal olma durumları ortaya çıkar, ve şişkinlik hissedersiniz. Siz yine de protein tozu kullanmayı kafanıza kazıdıysanız laktoz oranı 0’a yakın olan izole proteinleri kullanabilirsiniz. Optimym Hydro Whey yada MP Combat isolate bu alanda iyi 2 tercih olacaktır.

Sivilce Problemi:

Evet. Nadir de olsa mümkün. Neden mi? Sütte ve doğal olarak whey protein içerisinde bulunan IGF-1 (insulin-like growth factor 1) hormonu bu durumun tek sebebi. Bu hormon görevlerinden bir tanesi vücuttaki hormonal faaliyetleri düzenleyerek sivilce gibi hormonal dengesizliklerin önüne geçmek. Ancak bu hormonun protein ile ayrıca dışarıdan alınması bu durumda değişiklik yaratabiliyor. Genelde 17-24 yaş arası kullanıcılarda nadir de olsa görülebiliyor. Yine hidrolize yada izole bir ürün tercihi bu durumun önüne geçilmesinde yardımcı olabilir. Sivilceler ağırlıklı olarak sırt bölgesinde nadir olarak da yüz bölgesinde görülebilmekte.

Böbreklere Binen Aşırı Yük:

 Öncelikle şu rahatlıkla söylenebilir; sağlıklı bir birey spor yaptığı sürece protein tozunu aralıksızım kullanabilir. Ancak uzmanlar burada kullanılan ürünlerin içeriğine dikkat çekiyor. Tek serviste yoğun oranda creatin içeren ürünler yeterli sıvı tüketilmediği sürece böbreklere aşırı yük yükleyebilir. Bu durumun uzun vadede böbrek yetersizliğine kadar ulaşabildiği söylense de şimdiye kadar kaydedilmiş bir vaka bulunmuyor. Bu durumda Muscletech Nitrotech, Whey 3 Matrix gibi creatin içerikli ürünlerin 4 aydan uzun süre kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu süreç sonunda ürünü değiştirmek böbrekleriniz için rahatlatıcı etki yaratabilir. Her şeyden önce bu sporu sağlığınız için yaptığınızı unutmayın.

Protein Tozu ve Kilo Alma Durumu:

Bu konuyu daha önceki yazımızda detaylı olarak incelemiştik. Ürün içeriğine dikkat ederseniz kilo almak istiyorsanız kilo alacak vermek istiyorsanız bu doğrultuda ilerleme kaydedeceğinizi belirtmek isteriz.

Protein Tozunun Diğer Yan Etkileri Neler?

Tüm yukarıda sayabileceğimiz durumlar dışında protein tozunun kaydedilmiş farklı yan etkileri bulunuyor. Kusma, uyuşukluk hali, karıncalanma bu yan etkilerden en sık olanları.