Protein Tozu Spordan Önce mi Sonra mı kullanılır

Protein Tozu Spordan Önce Mi Sonra Mı Kullanılır

Protein Tozu Spordan Önce mi Sonra mı Kullanılır

Protein tozunu kullanan birçok kişiden gelen sorulardan bir tanesi de protein tozu spordan önce mi sonra mı kullanılır? Sorusu. Sizin için protein tozunun kullanıldığı en verimli zaman dilimlerini bu yazımızda anlatacağız.

Emilim Sürelerine Dikkat

Öncelikle almış olduğunuz prototein tozunun hangi tür protein içerdiğinizi bilmeniz önemli. Zira kullandığınız protein tozu izole yada whey ürünüyse spordan hemen sonra almak spor sonrası 30 de – 45 dk boyunca oluşan anabolik pencere kapsamında kaslara ulaşabileceği ve yeterli amino asiti ulaştırabileceği için kas onarımı yüksek oranda olacaktır. Ancak proteininiz kazein ya da kompleks bir ürünse emilimleri yavaş olduğundan spor sonrası alınması kaslar açısından aynı faydayı göstermeyecektir.

Peki Protein Tozu Spordan Önce Mi Kullanayım.

Uzmanlar protein tozunun kullanılmasının en uygun zamanının aktivite sonrası olduğunu söylüyor. Tabii kullandığınız ürün hızlı sindirilebilen bir ürün olmak kaydıyla. Spor esnasında yoğun gerilim sonucu parçalanan kas dokularının en fazla amino asite ihtiyaç duyduğu an spor sonrası. Peki spor öncesi kullanmanın bir zararı olur mu? Cevap basit. Hayır. Aksine eğer protein tozunda creatin, arjinin gibi maddeler bulunuyorsa sporda performansınızı artıracak ve gelişimi destekleyecektir.

Bizim Önerimiz:spor-sonrasi-protein-tozu-kullanimi

Şimdi 75 kg olan orta seviyede 8 aydır spor yapan bir sporcu için kullanım planı oluşturalım. Hatta bu sporcu BCAA ve glutamin amino asitleri de kullanıyor olsun.

Vücudun Verimli Kullanacağı Şekilde En ideal Kullanım Şekli Şu Şekilde Olacaktır

Spordan yarım saat önce: ½ ölçek whey protein

Spordan hemen sonra: BCAA + glutamin karışımı (bu amino asitler saf ve serbest formda olduğu için sindirilmeden doğrudan kaslara ulaşacaktır)

Spordan 10 dk sonra: 1 ölçek whey protein tozu.

Bu şekilde kullanımı deneyin ve ayna karşısındaki gelişiminize şaşırmaya hazır olun.

Edit: Bu kullanım şekli için birçok kişi ürün tavsiyesi istedi. Arkadaşlar markalara ve lezzete takılmanıza gerek yok. Bize göre en saf ve içerik olarak en şeffaf ürün en iyidir.

Aşağıdaki ürünlerle bu kombinasyonu deneyebilirsiniz:

Optimum Nutrition Gold Standard Whey

Muscletech Platinum BCAA 8:1:1

Multipower Glutamin