Protein Tozu Ne İşe Yarar

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

ΩOldukça popüler hale gelen protein tozu kullanımının kas gelişimi ve yağsız kas kütlesini destekleyici etki yarattığı konusunda artık hemfikiriz. Peki farklı türlerdeki protein tozu ne işe yarar? Hangi hedef için hangi ürün uygundur?

Whey Protein Tozu Ne İşe Yarar

Özellikle yani başlayan sporcular arasında en sık kullanılan üründür. Spor sonrası kullanımlarda kaslara yeterli amino asitlerin taşınmasıyla anabolik döngüde yer alırlar. Kas hacminin artmasını desteklerler.

Kopleks Protein Tozu Ne İşe Yarar

Genelde birden fazla protein türü içerirler. Oruç tutan sporcular için tüm gün protein beslemesi yapması için sıklıkla kullanılırlar. Ayrıca mide ameliyatı geçirmiş (mide kelepçe operasyonu yada mide küçültme) kişiler için makro besinlerin alınabileceği uygun üründür. Doktorlar tarafından genelde laktozsuz süt ile karıştırılıp içilmesi tavsiye edilmektedir. Kreatin ve karbonhidrat içerikli ürünler aynı zamanda sporcular için kilo hacim kazanımı için iyi birer tercih olacaktır.

Kazein Proteinler Ne İşer Yarar

Kazein protein sütteki proteinin %80’ini oluşturur. Sindirimi yavaştır anabolik etkisi yüksek ve amino asit profili yüksektir. Orta-ileri sporcular için genelde whey proteinden sonra 2. Ürün olarak kullanılırlar. Gece boyunca kasları beslemeye ve kas yıkımını engellemeye yarar. Vücut fonksiyonlarını destekleyen faydalı içerikler kazein protein tozlarında bulunur.

İzole Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Kas kütlesi kazanmanın yanında kilo kaybı ve daha fit bir görünüm elde etmeye yarar. Düşük karbonhidrat, şeker ve yağ oranı ile kalori miktarı düşük ürünlerdir. Protein diyeti uygulayan bir kişi için iyi bir ara öğün olarak kullanılır. Kana karışım hızı yüksektir.

 Et Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Yüksek anabolik etkiye sahiptirler. Yoğun amino asit profili sayesinde kas gelişimini, toparlanmayı ve güç artışını destekler. Özellikle kırmızı eti yiyemeyen sporcuların et proteininden faydalanmalarını sağlar.

Yumurta Protein Tozu Ne işe Yarar?

Yumurta tüketmeyen sporcular için yumurta proteinini alabilecekleri en iyi alternatif kaynaklardır.

Görüldüğü üzere türü ne olursa olsun protein tozu faydaları olan bir son ürün. Spor yaptığınız sürece rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca daha saflaştırılmış olan ürünler günümüzde doktorlar tarafından dahi önerilebilmektedir.