protein tozu nasıl yapılır

Protein Tozu Nasıl Yapılır?

Protein Tozu Nasıl Yapılır?

Sizlerden gelen sık sorulardan bir tanesi de protein tozu nasıl yapılır? Evde protein tozu tarifi verir misiniz? Oluyor. Arkadaşlar öncelikle evde protein tozu yapmanız imkansız. Protein tozu ineklerin sağılmasıyla başlayıp kutulamaya kadar geçen başlı başına bir endüstri. Bu durumda size en iyi yapabileceğimiz şey bu yapım aşamasını anlatmak.

Whey, casein, ve süt proteinlerin hammaddesi bilindiği üzere süt, soya protein tozunun ise ham maddesi soya bitkisidir. Soya protein tozu ülkemizde çok tercih edilmemektedir. Hayvansal kaynaklı süt proteinlerinin yapım aşaması ise ineklerden elde edilen sütün üretici firmaya gelmesi ile başlar.

Whey Protein Tozu Nasıl Yapılır

protein-tozu-nasil-yapilir

Yüksek hacimli toplama tankerlerinde sütler toplanarak alt ürün üretimi için yeterli kalifikasyona sahip olup olmadığı kontrolü yapılır. Süt kalitesi yeterli seviyede bulunuyorsa bu sütten peynir yapılır. Sütten peynir elde etme aşamasında peynir altı suyu denilen yağ ve karbonhidratlarından ayrışmamış sıvı madde elde edilir. Çeşitli filtreleme ve enzim ekleme işlemleri sonunda whey protein paketleme için hazır ve toz forma getirilir.

Eğer ilave kreatin, amino asit gibi yardımcı hammaddeler eklenecekse, belirli ölçeklerde eklenip karışımları yapılır ve sonrasında dolum işlemi gerçekleştirilir.

Konsantre Whey, İzole Whey, Hidrolize Whey Proteini Nasıl Yapılır?

Peynir altı suyu elde edildikten sonra istenilen bitmiş ürün özelliklerine göre filtrasyon işlemleri uygulanır. İzole ve hidrolize whey proteini elde etmek için yüksek teknolojideki filtre sistemleriyle peynir altı suyu tozu protein yapısı bozulmadan yağ ve karbonhidratlarından ayrıştırılır. Daha basit deyişle protein yapısı bozulmadan daha saf hale getirilir.

Kazein Protein Tozu Nasıl Yapılır?

Kazein protein tozu yukarıda anlattığımız proteinlerin aksine peynir altı suyundan elde edilmez. Direk sütün işlenmesi ve filtre edilmesi ile elde edilmektedir. Bu açıdan besleyiciliği ve içerdiği enzimler bakımından diğer proteinlere göre daha üstündür.

Beef (Et) Protein Tozu Nasıl Yapılır?

beef-protein-yapimiBeef protein tozunda ise hammadde tahmin edebileceğiniz üzere sığır etidir. Ancak sığır eti doğrudan protein tozu için kullanılmaz. Sosis, sucuk, ve diğer yan ürünlerin üretiminden arda kalan sıvı & katı kısım işlenerek son halini alır. Bu hammadde her ne kadar besleyiciliği düşük ve işe yaramaz kısımlar gibi görünse de teknolojik işleme olanağı saflaştırma oranlarını arttırmaktadır.

Her ne kadar whey ürünleri ve beef proteini yapmanız mümkün görünmese de basit bir şekilde evde casein protein tozu yapmanız mümkün olabilir. Daha sonraki yazılarımızda bu tarifi sizinle paylaşıyor olacağız.

Bol şans..