Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Bilinçlenen sporcular ve yoğun yaşam temposu dolayısı ile protein tozu kullanımı birçok sporcu tarafından yaygın hale geldi. Peki protein tozu nasıl kullanılmalı? Bu yazımızda buna değineceğiz.

Öncelikle almış olduğunuz proteinin özelliği size kullanım şekli hakkında bilgi veriyordur. Nasıl mı? Örneğin kana hızlı karışma özelliği taşıyan sindirimi hızlı olan protein tozları spor sonrası kaslara doğrudan ulaşması için tasarlandığından aktivite sonrası kullanılır. Bunun yanında emilimi yavaş olan ürünleri uzun süre besin alınamayan aralıklarda kullanmak akıllıca olacaktır. Bu konuda biraz daha aydınlatıcı olmak gerekirse;

Whey Protein Nasıl Kullanılmalı?

En sık kullanılan protein çeşitleridir. Whey proteinin öncelikli kullanım zamanı spor sonrasıdır. Kişisel ihtiyaç ve spor yoğunluğuna göre spor öncesi ve spor olmayan günlerde sabah uyanır uyanmaz kullanmak uygun olacaktır.

İzole Protein Nasıl Kullanılmalı?

En hızlı kana karışan protein çeşidi olduğundan spordan hemen sonra kullanmak uygundur. Spor yapılmayan günlerde öğün aralarında ve zengin amino asit profiline sahip bir ürünü sabah uyanır uyanmaz kullanmak toparlanma açısından faydalı olacaktır.

Casein Protein Nasıl Kullanılmalı?

Yavaş sindirim özelliği taşıyan casein protein’in en uygun kullanım zamanı gece yatarken kullanımıdır. Büyüme hormonu da gece uyurken salgılandığından uyumadan 2-3 saat önce alınması akılcı olacaktır. Yatmadan hemen önce alınan casein protein uyku kalitesini düşürebileceği gibi vücuttaki sindirim mekanizmasının uyku boyunca devrede olacağından büyüme hormonunun salgılanmasını engelleyebilir.

Nasıl İçilir?

Whey ve izole protein shakerler 2-3 dk içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Kazein ve kompleks ürünlerin içilmesi yudum yudum 2-3 saat içerisinde bitecek şekilde yapılması uygun olacaktır. Hazırlanan protein shake 4 saatten kısa sürede tüketilmelidir.

Kompleks Protein Nasıl Kullanılmalı?

Emilim süreleri farklı birçok protein çeşidinden oluşan bu protein tozları. Uzun süre aç kalınacağı yada yoğun yaşam temposu ile yeterince proteinin besinlerden karşılanamadığı dönemlerde kullanılabilir.

su mu süt müNe İle Karıştırmalıyım? Su mu? Süt mü?

Damak tadına göre karar vermek en doğrusu olur. Whey yada izole proteinler süt ile alınacak ise sütün yağsız olmasına dikkat edilmelidir. Süt içerisinde bulunan yağ sindirim süresini uzatacaktır. Aynı şekilde blenderdan geçirilen meyve ile lezzet arttırılabilir ancak bu durumun yine emilim hızını yavaşlatacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Protein tozu nasıl kullanılmalı konusunda farklı sorular için 0850 532 28 55 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.