Protein Tozu Kullananlar

Protein Tozu Kullananlar Vs Doğal Beslenenler

Protein tozu kullananlar.

Doğal yollarla beslenmeye çalışanlar.

Çevrenizdeki sporcuları gözlemlediğinizde yukarıdaki iki farklı akım arasında kalmış olabilirsiniz.

Sizin için bu iki sporcu grubu arasında gelişim, sağlık ve kas kütlesi kazanımı arasındaki farklılıkları inceledik. İncelemeler kendi yaptığımız deneyler değildir daha önceki araştırmalardan faydalanacağız peşinen söyleyelim.

23 üniversite öğrencisine 12 haftalık antrenman günlüğü dahiline direnç egzersizleri testleri uygulandı. Katılımcılar günlük protein tozu tüketimlerine göre; protein tozu kullanmayanlar, kilo başına 1,5 gr protein kullananlar ve kilo başına 2.5 gr protein tozu kullananlar olmak üzere 3’e ayrıldı.

Sporcular güç (maksimum 1 tekrar bench press ve squat) ve fitness kompozisyonu üzerinde çalıştılar. Dinlenmiş kan örnekleri toplam testosteron, kortizol, büyüme hormonu, ve inslülin benzeri büyüme faktörü için analiz edildi.protein-tozu-kullananlar-ve-kullanmayanlar

Test sonunda her sporcuda belirgin güç artışı yaşanırken kilo başına 1.5 gr protein tozu kullanan sporculardaki artış kullanmayanlara karşı %8.1 daha yüksek oranda gerçekleşti. Kilo başına günlük 1.5 gr protein tozu kullananlar ve 2.5 gr protein tozu kullananlar arasında belirgin bir güç ve dayanıklılık farkı kaydedilmedi. Büyüme hormonu ve kortizol seviyesinde sporcular arasında bir fark görülmedi.

Bu çalışma göz önünde bulundurulduğunda protein tozu kullananlar kullanmaya göre kas gelişimi bakımından daha önde gözüküyor.

Bir Sporcu Düşünün;

78 kg ve haftanın 3 günü spor yapsın.

Proteinin kas gelişimindeki faydaları konusunda artık hemfikiriz. Bu kişinin sağlıklı kas gelişimi ve dayanıklılık artışı için günlük protein ihtiyacı 78 x1,5 = 117 gr protein olsun. Şimdi bu ihtiyacı 2 farklı yolla temin edelim.

Protein Tozu Kullananlar

Sabah Kahvaltısı:

1 Tam yumurta

2 yumurta beyazı

50 gr lor peynir

10 zetin

Domates & salatalık

1 dilim kepekli ekmek

Öğle Yemeği:

250 gr hindi eti

1 tabak bulgur pilavı

Salata

Akşam Yemeği

200 gr somon

Garnitür

Salata

Spor Sonrası

1 ölçek protein tozu

Ara Öğünler

1 adet muz

1 ölçek protein tozu

250 gr yoğurt

Toplam Kalori: 1880

Şimdi protein tozu kullanmayan birisi için aynı protein değerini yakalaması için neler yemesi gerektiğini görelim.

Protein Tozu Kullanmayanlar

Kahvaltı

2 tam yumurta

6 yumurta beyazı

150 gr lor peynir

10 zeytin

Domates salatalık

1 dilim kepekli ekmek

Öğlen Yemeği

450 gr hindi eti

1 tabak ıspanak

1 tabak bulgur pilavı

Salata

Akşam Yemeği

350 gr somon

Garnitür

Salata

Spor Sonrası

2 muz

Ara Öğünler

1 muz

500 gr yoğurt

1 ton balıklı sandviç

 Toplam Kalori: 3190

Protein tozu kullanmak gerekli mi?

Yukarıdaki bilgiler ışığında artık kendiniz kararı verebilirsiniz. Karbonhidrat oranı düşük ve protein ağırlıklı; sporcular için uygun bir diyette protein tozu kullanımı 1310 kalori avantaj sağladı. Sonuç olarak bulk dönemlerinde ve hedefleriniz arasında kilo almak bulunuyorsa doğal yollarla beslenmeyi deneyebilirsiniz. Ancak yoğun iş temposu ve özen gösteremediğiniz bir diyetiniz varsa sizin için protein tozu daha akılcı duruyor.

Peki Protein Tozu Kullananlar Nasıl Beslenmeli?

Bu ürünleri kullansanız da kas gelişimini sağlayabilmek için iyi bir diyet uyguluyor olmanız gerekir. Kilo vermeyi dahi hedefleseniz  baylar için günlük alınan kalori miktarının minimum 1600 bayanlar içinse 1400 olması gerekir. Uyguladığınız diyet programı protein ağırlıklı düşük yağlı yiyecekler içermelidir.

Bol Şans..