Protein Tozu Kaç Yaşında Kullanılır

Protein Tozu Kaç Yaşında Kullanılır?

Amerika’da bazı ebeveynler protein tozunun kaliteli protein alımı için 8-10 yaşından itibaren çocuklarının yoğurt, ve sütlerine eklemektedir. Peki protein tozu kaç yaşında kullanılır? Bu konudaki tavsiyemiz nedir? Bu makalede anne – babalara ve genç sporcu dostlarımıza anlatacağız.

Protein Tozu Kaç Yaşında Kullanılır?

Öncelikle uzmanlar sporu yaşam felsefesi haline getirmesi için çocuklarınızın spor okullarına, yaz kamplarına ve spor aktivitelerine 7 yaşından itibaren gönderilmesini tavsiye ediyor. Peki bu yaştaki bir çocuğa protein tozu vermek ne kadar doğru onu inceleyelim?

Protein ihtiyacı özellikle büyüme evresinde olan bir çocuk için oldukça önemli. Özellikle aktif olarak yüzme, futbol, basketbol, tenis, ata binmek gibi kas gücü gerektiren sporlar yapıyorsa kas dokusunun yeterli miktarda amino asit ile beslenmesi gerekiyor. 16 yaşlarında spor yapan bir çocuğun protein ihtiyacı kg başına 2 gr’a kadar çıkabiliyor. Durum böyle olunca çocukların yeterli proteini alması konusunda aileler daha dikkatli olmalıdır. Protein ihtiyacını olabildiğince doğal besinlerden karşılamalıdırlar. Süt ve süt ürünleri, yumurta, organik tavuk, kırmızı et, hindi, ve balık çocuklar için en önemli protein kaynağı olmalıdır. Ayrıca yeşil sebzeler protein kaynağıdır. Özellikle pişirilmeden verilmesi besin değerini yükselten unsurdur.

Eğer aktif olarak spor yapan çocuğunuz 12 yaşından itibaren yeterli protein ihtiyacını besinlerden karşılayamıyorsa günde 15’gr a kadar saf (aromasız ve amino asit katkısız) kazein (süt proteini) protein ile takviye edilmesi tavsiye ediliyor. Ancak kazein protein tozu lezzetsiz olduğundan üretici firmalar çoğunlukla içerisine aroma ekliyor. Her ne kadar ürünlerin çoğunda doğal aromalar kullanılsa da bu hassas anne babalar için yeterli olmayabiliyor.  Aromasız kazein ürünleri de Türkiye’ye ne yazık ki şu an ithal edilmiyor. Bu durumda güvenilir bir markanın kazein ürünü tercih edilebiliyor.

Tavsiyemiz

Anne – babalara ve genç dostlarımıza bizim tavsiyemiz ise ise dünyanın en büyük peynir üreticisi Glanbia çatısı altında bulunan Optimum Nutrition markasının ürünü Optimum Gold Standard Casein ürünü çocukların süt ve yoğurtlarına eklemek üzere 14-16 yaşından itibaren kullanılabilir. 18 yaşından itibaren ise spor ile düzenli kullanmaları uygundur.