Protein tozu faydaları

Protein Tozu Faydaları

Protein Tozu Faydaları:

Bu günlerde protein tozu tüketimi geçtiğimiz yıllara oranla bir hayli artmış durumda. Bilinçlenen sporcular sayesinde artmaya da devam ediyor. Kendiniz kullanmasanız bile en azından etrafınızda kullanan kişiler mutlaka görmüşsünüzdür. Peki protein tozu niye kullanılır? Protein tozu faydaları nelerdir? Biraz daha sizin için açalım.

Kilo Vermeyi Desteklerken Kas Kütlesini Korur.

 Protein tozu faydaları ve arasında ilk sırada tabiki kas kütlesinin korunması var. Minnesota’da 12 haftalık süre ile yapılan deneyde whey protein tüketen deneklerin diğer katılımcılara göre %&.1 oranında daha fazla yağ kütlesi kaybettiğini göstermiştir. Bu sonuçtan protein tozunun kas kütlesini geliştirmeyi desteklemesi yanında yağ yakımında yardımcı olduğu sonucu vermektedir.

Hacmi ve Gücü Artırır.

Baylor Universitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; 19 sporcu whey protein kullanan ve kullanmayan olarak ikiye ayrıldı. 6 haftalık güç antrenmanı sonucu whey protein kullanan sporcuların kullanmayanlara göre daha yüksek oranda yağsız kas kütlesi ve güç artışı sağladığı bilgilerine ulaşıldı.

İştahı Düzenler.protein tozu iştahı dengeler

Evet doğru okudunuz. Avusturya’da 28 obez üzerinde yapılan araştırma sonuçları şu şekilde. 2 guruba ayrılan deneklerden bir gruba günde 50 gr whey protein verilirken diğer guruba verilmedi. Çalışma sonunda protein kullanan deneklerde ghrelin (iştah hormonu) hormonunda belirgin düşüş olduğu kaydedildi. Bu yüzden abur-cubur yemek yerine öğününüzü whey proteinle geçiştirmek emin olun sizin için daha faydalı.

Peki Ya Zararları?

Peki protein tozu kullanmanın zararları yok mu? Protein tozu zararları’nı bu yazımızda detaylı olarak ele almıştık.

Sonuç olarak protein her canlı; protein tozu her sporcu için gerekli diyor. Protein tozu faydaları zararlarından çok daha fazla olduğunu savunuyoruz.

Bol şans..