Protein Tozu Etkisini Ne Zaman Gösterir

Protein Tozu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

 Spora ve protein tozunu kullanmaya yeni başlamış biri için en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de; Protein tozu etkisini ne zaman gösterir? Olacaktır. Protein tozundan mucizeler yaratmasını bekleyen sporcular için bu durum hayal kırıklığı ile sonuçlarken; bilinçli ve doğru ürünü kullanan bir sporcu hedeflerine sağlam adımlarla yaklaşıyor demektir. Bunu biraz detaylandıralım.

Protein Tozu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Protein tozunun etkisinin ne zaman göstereceği konusunda merak içerisinde olan sporcuların beklediği etki genelde “ayna karşısındaki görüntü değişikliği” olarak tanımlanabilir. Evet ayna karşısında değişiklik olacaktır ancak hemen değil. Bu anlamda protein tozu etkisini metabolizma ve fiziksel değişiklik olarak iki ayrı aşamada incelemek faydalı olacaktır.

Protein Tozunun Metabolizma Üzerindeki Etkisi

protein tozu kullanımı öncesi sonrası

Spor sonrası alınan whey proteinler önce sindirime uğrayıp amino asitlere yani proteinin yapı taşlarına bölünür. Bu amino asitler spor esnasında parçalanan kas dokusu için toparlanma ve beslenme anlamına gelir. Kas dokusuna ulaşan amino asitler anabolik döngüye katılarak kasların onarımını sağlarlar. Tüm bu süreç mikrobiyolojik seviyededir.

O halde protein tozu etkisini metabolizma üzerinde ne zaman gösterir diye tekrar soracak olursak. Cevap: Her spor sonrası protein tozu kullanımından 30dk-1saat arasında ola

caktır. Bu etkiyi fiziksel olarak hissetmek zor olsa da bir sonraki antrenman için kaslarınız daha hazır ve daha az hamlama hissederek ertesi gün uyanmanız mümkün olacaktır.

Not: Kana hızlı karışan whey protein ürünlerinin kas dokusundaki anabolik süreçleri tüketildikten sonra hızlı ancak kısa süre, casein ürünleri ise tüketildikten sonra yavaş ancak uzun süre olarak gerçekleşmektedir.

Protein Tozunun Hacim ve Kas Kütlesi Üzerindeki Etkisi

 Düzenli beslenme ve düzenli spor ile yukarıdaki döngüyü birkaç ay boyunca tamamladığınızda ayna karşısına çıkmaya hazırsınız d

emektir. Özellikle spora ve protein tozu kullanmaya yeni başladıysanız değişim sizi büyük ölçüde tatmin edecek ve motive olmanızı sağlayacaktır. Yine altını çiziyoruz birkaç ayda protein tozu kullanarak “Lazar Angelov” olmayı beklememenizi tavsiye ederiz. Gelişmeleri her 2 ayda 1 fotoğraf çekerek kaydederseniz 1 yıl sonundaki değişim oldukça fark yaratacaktır.

Şimdiden bol şans..