protein tozu çeşitleri

Protein Tozu Çeşitleri

Protein Tozu Çeşitleri ve En İyi Ürünler

Protein tozu çeşitleri ürünlerin elde edilme şekilleri ve hammadde kaynaklarına göre değişiklik göstermektedir. Protein tozunun nasıl  yapıldığını incelemiştik. Bu yazımızda bu farklılıklardan ve o kategorideki en çok satan ürünlerden bahsedeceğiz.

Whey Protein Tozuwhey protein tozu

Hayvansal kaynaklı olan bu protein çeşidi sütten peynir edilme aşamasında doğal olarak açığa çıkan bir maddedir. Çeşitli filtrasyon ve enzimleme prosesi sonucunda üretimi gerçekleşir. Dünyada ve Türkiye’de en fazla satışı yapılan protein tozu çeşitleri arasında bir numaradır. En popüler ürün ise kuşkusuz Optimum Gold Standard Whey protein olarak gösterilebilir.

İzole Whey Protein Tozu

Whey proteinlerin daha teknolojik olanları dersek yanlış sayılmayız. Bu ürün peynir altı suyunun (whey) in yüksek teknoloji ile protein yapısı değişmeden karbonhidrat, şeker ve enzimlerinden ayrışması ile ortaya çıkar. Saflık oranları whey proteinlere oranla daha yüksektir. Dünyada en çok satan izole ürün Dymatize ISO 100 olarak gösterilebilir.

Kazein Protein Tozu

Whey proteinler gibi peynir üretimi esnasında değil direk sütten elde edilir. Bu yüzden enzim ve besleyicilik açısından whey proteinlere göre daha üstündür. Ancak kana karışma hızları düşüktür. En çok tercih edilen ürün Optimum Gold Standard 100% Casein olarak gösterilebilir.

Beef Protein Tozu

Sığır etinin sucuk, salam, sosis gibi yan ürünlere dönüştürülürken elde edilen fazlalığın işlenmesi ile elde edilir. Anabolik etkileri ve amino asit seviyeleri yüksektir. Lezzetleri genel olarak diğer proteinlere oranla daha kötüdür. Musclemeds markasının ünlenmesinde yardımcı olan Musclemeds Carnivor Beef bu kategoride en fazla satılan üründür.

Soya Protein Tozu

Soya bitkisinin işlenmesi ile elde edilir. Bitmiş ürün olarak soya protein tozu elde etmek için GDO içeriğine yer verildiğinden bu ürünlerin Türkiye’ye ithalatı yapılamamaktadır. Univerlsal Nutrition advanced soy protein dünyada en fazla tercih edilen ürün iken Türkiye’de başka alternatifi olmayan Hardline V Max soya protein tozu tercih edilmektedir.

Kompleks Protein Tozu

Birden farklı çeşit protein içeren ürünlerdir. Buradaki kompleks yapının amacı kana karışım hızları farklı olan protein çeşitleri kullanarak uzun süre kasların beslenmesini sağlamaktır. Musclepharm Combat ve Muscletech Phase 8 bu alanda en fazla satan iki ürün olarak sıralanabilir.

Türkiye’de en fazla tercih edilen protein tozu çeşitleri bu kategorideki ürünlerden oluşmaktadır. Her ne kadar bitki protein tozu ve yumurta protein tozu özellikle Amerika’da yaygın olsa da şimdilik Türkiye’de talep görmemektedir.