Kreatin Kullanımı Böbreklere Zarar Verir Mi?

Kreatin kullanımı ile ilgili kafanızda birçok soru olabilir. Bu madde, günümüzde herhangi bir sporcu için kas gelişimi, hacim kazanımı ve performans artışı için gerekli olan suplementasyonun en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Bu madde aynı zamanda, başta sportif beslenme alanında olmak üzere dünyada en çok araştırılmaya tabi tutulmuş maddelerden biri olma özelliğini taşımakta.

Yapılan çalışmalar, kreatinin miyokardiyal infarktüs sonrası oluşan aritmi, beyin hücrelerinin korunması ya da kas rahatsızlıkları gibi durumlarda bile pozitif etkileri olduğunu ortaya çıkarmış.kreatin kullanımı zararlı mı

Fakat, yapılan araştırmaları takip etmeyen ve konu hakkında çok bir bilgisi olmayan kişiler arasında hala kreatin kullanımının yan etkileri olup olmayacağı tartışılmakta. Bu teorilerden bir tanesi ise kreatin kullanımının böbreklere zarar vereceği yönünde.

Kreatin ve böbrekler arasındaki bağlantı nedir? Öncelikle bunu bilmek lazım. Fosfokreatin maddesi ATP üretimi için yıkıldığında ortaya kretainin molekülleri çıkar. Bu kreatinin daha sonra böbrekler tarafından süzülerek idrar yolu ile vücuttan dışarı atılır. Bir insan ne kadar fazla kreatin tüketirse, vücudundaki fosfokreatin miktarı da o kadar artar. Bunun sonucu olarak böbrekler tarafından süzülen kreatinin miktarı da artmış olur.

Peki böbreklerin iş yükünün bu şekilde artması, gerçekten bu organlara bir zarar verir mi?

Kreatin Kullanımı İçin Bilim Adamları Ne Diyor?

Kreatinin insan vücudu üzerindeki etkilerine ışık tutmak adına, geçmişte bir grup bilim adamı tarafından yapılmış sağlıklı bireylerde kreatin suplementasyonu ile ilgili birkaç çalışmayı sizler için bir araya getirdik.kreatinin bilimsel gerçeği

  • Los Angeles’ta bulunan Cedars-Sinai Tıp Merkezinde, konu ile ilgili birkaç çalışma yapılmış. Yapılan bu çalışmaların sonuçları, önerilen günlük kreatin dozajı (3gr – 10gr) aşılmadığı sürece, maddenin herhangi bir yan etkisi tespit edilmediği yönünde.
  • Belçika’da bulunan Institut Supérieur d’Education Physique et de Kinésithérapie Tıp Merkezinde yapılan bir araştırmada, kreatin supplementasyonunun insan vücudu üzerindeki uzun vadeli, orta vadeli ve kısa vadeli etkileri analiz edilmiş (10 ay ile 5 yıl arasındaki sürelerde). Araştırmanın sonuçlarına göre, kullanım süresinden bağımsız olarak katılımcıların hiç birinde herhangi bir böbrek problemine rastlanmadığı rapor edilmiş durumda.
  • Bir üçüncü araştırma ise Portland’da bulunan Oregon Health Sciences Üniversitesinden Doktor Kerry Kuehl’a ait. 2000 yılında yapılan bu çalışmaya, 36 sağlıklı erkek ve kadın sporcu katılmış. Katılımcılar 12 hafta boyunca günde 10 gram kreatin tüketmelerine rağmen, araştırmanın sonunda hiçbir katılımcının böbrek fonksiyonlarında bir bozulmaya rastlanmamış.

Doğruyu söylemek gerekirse, bir insanın normal beslenme yolu ile balık ve kırmızı et gibi gıdalardan günde 2 grama kadar kreatin alabildiğini düşünecek olursak bu sonuçlar pek de şaşırtıcı değil. Yani insan vücudunun doğal olarak kreatini işlemeye hazırlıklı bir durumda olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle supplementasyon yolu ile vücuda alınan ekstra kreatinin böbrek sağlığını negatif bir şekilde etkilemesi bizce söz konusu değil.

Kreatin Kullanımı ile ilgili Elde Edilen Sonuç

Yukarıda bahsedilen bilgilere dayanarak, sağlıklı bireylerde, kreatin suplementasyonu ile böbrek problemleri arasında bir bağ bulunmadığını söyleyebiliriz. Hatta uzun vadeli kreatin kullanımı bile etkili ve güvenli bir ergojenik suplementasyondur diyebiliriz. Bu noktada asıl göz önünde bulundurulması gereken konu, hiçbir sporcunun önerilen dozajdan fazla miktarda kreatin kullanmaması gerektiğidir. Bu konuda emin olunamadığında doktorunuza danışmanız önerilir.hardline creapure

Hangi Ürünleri Tercih Edebilirim?

Saflık bakımından Creapure içerikli ürünler patentli aynı zamanda %99,9 saflık garanti ettiğinden creatin alacaksanız bu ürünler üzerinde yoğunlaşılmasını tavsiye ediyoruz. Peki Türkiye’deki hangi ürünlerde bu ham madde kullanılıyor.

  1. Hardline Creapure
  2. Universal Creatin
  3. Nutrade Creatin
  4. Weider Creatine