Konu kilo almak olunca, birçok kişinin aklına ilk olarak  kilo aldırıcı supplement ürünleri geliyor. Metabolizmanız hızlı ya da kilo almak için bu ürünleri inceliyor olabilirsiniz. Ancak bu ürünleri satın almadan önce dikkat etmeniz gereken durumlar var. Aksi halde sağlığınızı tehdit edebilecek durumlar ortaya çıkabilir.

Spor:

Bu ürünlerin kilo aldırdığı bir gerçek. Ancak bu ürünler sporcular için formüle edildiği için spor yapmanız şart. Spor yapmazsanız ne mi olur? Kısa zamanda yüksek kalori alımı aldığınız gainer ürünündeki karbonhidratın yağ olarak vücutta depolanmasına sebep olacaktır. Bunun sonucunda ise eskisinden daha kilolu olabilirsiniz evet ancak kilonun önemli bir kısmı kalça ve göbek bölgenizde yağ tabakası olarak birikecektir. Muscletech gibi en iyi kilo aldırıcı supplement üreticileri gainer ürünleri ile birlikte en az  haftada 2 gün ağırlık antrenmanı yapılmasını tavsiye ediyor. Bu sayede daha homojen kilo alacak ve vücudunuz şekile girecektir.

İçerik:

Saflık en önemli kriter olmalıdır. Özellikle aşırı  creatine eklenmiş ürünler sizin için avantaj sağlıyormuş gibi görünse de uzun süreli kullanımlarda böbreklerinizi yorabilir. Bu yüzden kreatini ayrıca kullanmak kontrol edilebilir ve daha ölçülebilir olacaktır. İyi bir kilo aldırıcı supplement ürünün yanında  dengeli bir beslenme ve antrenman programı ile hedeflediğiniz kiloya daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki ürünler her seviyeden sporcunun kullanabileceği içerik ve hammadde kalitesi bakımından standartların daha üstünde ürünlerdir.

Kilo Aldırıcı Supplement Önerileri

Not: Önerilmiş olan kilo aldırıcı düşük oranda ya da 0 kreatin içerirler. Yapılan testlere göre nitrojen spiking gibi kullanıcı yanıltmaya yönelik amino asit katkısına rastlanmamış ürünlerdir.  Hedefleriniz arasında sağlıklı kilo almak bulunuyorsa bu ürünleri inceleyebilirsiniz.

Kilo Aldırıcı Supplement Kombinasyonu:

Yoğun antrenman dönemlerinde ya da 8 ay düzenli olarak spor yaptıktan sonra en iyi kilo aldırıcı supplement kombinasyonlarına ihtiyacınız olabilir. Bu durumda Türkiye şartlarında ne yazık ki önemli bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Eğer bütçeniz uygunsa aldığınız gainer ürünlerin beraberinde farklı ürünleri ekleyebilirsiniz. Peki hangi durumlarda bu ürünleri eklemeniz mantıklı olacaktır.

Kreatin: Hacim ve performans artışını destekler. ATP üretimini sağlar. En az 6 ay düzenli bir diyet ve antrenman yapılmış olması önerilir. Ekstra olarak kreatin alır ya da creatine içerikli bir ürün tercih ederseniz 2 aylık kullanım sonunda 2 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Protein Tozu: Gainer ürünü karbonhidrat ağırlıklıysa ve bulking diyeti ve antrenmanları  uyguluyorsanız ayrıca  kullanılması tavsiye edilmektedir. Spor sonrası gainer yerine whey protein kullanılması önerilir. Kas gelişimini destekler daha öncesinden spor geçmişinizin olmasına gerek yoktur.

BCAA ve Glutamin:Haftada 4 gün ve üzeri  antrenman programınız bulunuyorsa kullanılması tavsiye edilir. Spor geçmişinizin olmasına gerek yoktur. Kas yıkılmasını engeller ve kas kütlesinin oluşumuna katkıda bulunur.

GH ve Tribulus: Hormon tetikliyicilerin kullanılması için en az 8-9 ay düzenli spor yapılması tavsiye edilmektedir. Büyümeyi ve kas gelişimini desteklerler.

Ayrıca kilo vermek isteyenler için yağ yakıcı supplement tavsiyeri  iyi bir rehber olacaktır.