kettlebell workout

Kettlebell Workout İle Limitleri Arttır

Spor sektörü 1970 li yıllarda elektrikli titreşim kemerlerini yağ yakmak açısından çığır açıcı bir alet olarak piyasaya sunmuştu. Fakat bu gayet altı boş bir girişimdi, zira yağ yakmak konusunda her dönem için vazgeçilmez bir alet olan kettlebell varken, başka bir şeye ihtiyaç yoktu.

Eğer siz de yağlarınıza savaş açtıysanız, kettlebelt workout swing hareketlerini günlük egzersizlerinizin ayrılmaz bir parçası yapmalısınız. Çünkü kettlebelt hareketleri, nefes açarken, kaslarınızı çelikleştirir ve böylece kalori yakma hızınız da büyük oranda artar. Ve işin en güzel tarafı, tüm bu nimetlerden sadece bir ağırlık aleti ile faydalanabilirsiniz. Eğer bir şey çığır açıcı ve dahiyane olarak nitelenecekse, o da kesinlikle kettlebelt kullanılarak yapılan hareketlerdir.

Peki, sıkı bir kettlebelt workout nasıl yapılır? Aşağıdaki 5 hareketi günlük egzersizleriniz sırasında bir turda tekrarlayın. Her hareketi en az 30 saniye boyunca yapın. Bir diğer harekete geçmeden önce yine 30 saniye kadar dinlenin ve yeni harekete geçin.

Tek kol ile yapılan hareketleri, sağ kol için 30 saniye ve sol kol için 30 saniye olmak üzere tekrarlayın. Yeniden dinlenin ve bir sonraki kettlebelt workout hareketine geçin. Bir turu tamamladığınız zaman, bu zorlu kettlebelt workout hareketlerini iki tur için yeniden tekrarlayın.

 İşte efsanevi ve en etkili kettlebell workout hareketleri:

Kettlebelt Swing

Ayaklar amuz hizasında açılır kettlebell iki el ile kavranır ve kollar gergin ve düz olacak şekilde çene hizasına kadar getirilir.Bu kettlebell workout  omuz ve triceps gelişimi hedeflenir..

kettlebell swing

Kettlebell Shelf

Sol elde kettlebell varken sağ bacak üzerine çökülür sağ elde ağırlık bulunuyorken tam tersi uygulanır. Ağırlık çene hizasına kadar çekilir. Bacak ve omuz kasları bu kettlebell workout esnasında çalışmaktadır.

kettlebell workout shelf

Row

Dizler kırık pozisyonda workout rutini tamamlanır. Kettlebell’i yukarı çekerken bilekler içeriden dışarı bakacak şekilde çevrilir.

row

Chest Press

Dumbıl ile yapılan chest press ile aynı şekilde sehpa üzerinde uygulanır.

chest-press

Russian Twist Kettlebell Workout

Kettlebell avuç içerisine yerleştirilir. Dizler kırılarak sağa ve sola dönülür. Sağa dönüşlerde ağırlık sağ kola sola dönüşlerde ise sol kola ağırlık yüklenir.

russian-twist