Kas Geliştirmek İçin Ağrı Hissetmeniz Gerekiyor Mu?

Çoğu insan Kas Ağrıları‘nı kas gelişimi ile eşdeğer tutar. Fakat gerçekte doğru  olan bu değildir.

Mutlaka Kas Ağrıları Hissedilmeli mi?

İnansanız da inanmasanız da kas ağrısı hissetmekten bağımsız olarak kas geliştirebilirsiniz ve bu blog yazımızda size bunun nasıl olduğunu anlatacağız.

Kas ağrıları başarılı bir antrenman sürecinin göstergesi değildir. Ağrı çekmeniz sadece kas dokunuzun hala iltihaplı olduğunu ve tam olarak iyileşmediğini gösterir.

Antrenman sonrasında ağrı çeken kişiler çoğunlukla başlangıç seviyesindeki vücut şekli daha yerine oturmamış sporculardır. Genel olarak vücudunuz daha iyi bir şekil almaya başladıkça daha da ilerlemiş olursunuz ve bu sayede çok daha az kas ağrısı tecrübe edersiniz çünkü antrenman sonrası iyileşme süreciniz başlangıca göre çok daha hızlı olacaktır.

Ve bu aslında gerçekten güzel bir şey!

Sırf ağırlık kaldırmayı hayat tarzınızın bir parçası haline getirdiğiniz için kas ağrısı çekmeyip geri kalan günlerinizi acı ve ızdırap içinde geçirmeyeceğinizi bilmek sizin için büyük bir rahatlama olmalıdır.

Vücudumuza acı çekmek için sahip değiliz ve bu nedenle çekilen Kas Ağrıları’na güzel bir gelişme olarak bakılmaması gerekir.

Kas Ağrıları

Kas Ağrıları

O tüm kas ağrısı hikayesi tamamen ağırlık çalışmaya yeni başlayan insanlar tarafından çıkarılmıştır. O evrede iyileşme süreçleri çok yavaştır çünkü vücutları henüz belirli bir şekil almamıştır. Egzersiz yaptıklarında kaslarına eşsiz bir uyarı gönderdiklerinden ve vücutları bu uyarıya alışık olmadığından, kas dokuları bozunmaya uğrar ve bu nedenle kas ağrıları çekerler.

Bu ağrılar bir kaç gün (veya daha fazla) sürebilir ve insanlar antrenman sonrası ağrı çekerlerse bunun iyi bir antrenmanın göstergesi olduğunu düşünmek gibi yanlış bir düşünceye kapılırlar. Bu nedenle ortaya saçma sapan “Acı yoksa kazanım da olmaz” gibi sözler çıkmaktadır.

Bazı insanlar bu tarz sözlerin havalı ve sert durduğunu düşünebilir. Fakat kas geliştirmenin bunlarla bir alakası yoktur.

Kas geliştirme sürecinde doğru yolda olup olmadığınızı anlamanın en iyi yöntemi ilerleyici aşırı yüklemedir. Basitçe açıklamak gerekirse bu daha büyük ağırlıklar kaldırarak, daha fazla tekrar yaparak veya bir set egzersizi daha kısa sürede bitirerek zaman içerisinde daha güçlü hale gelmeniz gerektiğini anlama yöntemidir.

Eğer daha güçlü ve dayanıklı bir hale gelmiyorsanız bu iş kapasitenizi arttıramadığınız anlamına gelir. Bunun sonucunda da ne kadar ağrı çekerseniz çekin kas geliştiremezsiniz.

Genelde Kas Ağrıları’nın işleme mekanizması şu şekilde olur: Çalışmaya başladığınızda, egzersiz sonrası ağrı hissedersiniz. Özellikle de çok hırslıysanız ve gereğinden fazla egzersiz yapıyorsanız bunu daha kısa sürede gözlemlemeniz mümkündür.

Fakat eğer bu programa bağlı kalıp vücudunuzun egzersizlere adapte olmasına izin verirseniz, kademeli olarak gittikçe daha az antrenman sonrası gelişen kas ağrısı hissetmeye başlarsınız.

Ve en sonunda öyle bir noktaya gelirsiniz ki, spor salonuna gidip en zorlu ve şiddetli egzersizleri yapsanız da çıktığınızda veya daha sonraki günler en ufak bir ağrı bile hissetmezsiniz.

Bu ilk olduğunda çoğu kişi hatalı olarak birşeyleri yanlış yaptıklarını düşünürler. Kendilerini yeterince zorlamadıkları için artık ağrı çekmediklerini düşünerek, çok daha şiddetli antrenmanlar ile kendilerini zorlayarak giden kas ağrısını geri getirmeye çalışırlar.

Fakat bunun yerine kas ağrısının bitmesi olumlu birşey olarak görülmelidir. Bu vücudunuzun adapte olmaya başladığı ve egzersizleriniz sonrasında gelişmeyi sürdürdüğü anlamına gelir. Aynı zamanda iş kapasiteniz yükselmiştir ve bu sayede şiddetli antrenmanlar sonrasında hızlı bir iyileşme süreci ile ağrı hissetmediğiniz bir konumdasınızdır.

Gel gelelim ki, bu, üst düzey vücut geliştiricilerinin hiç ağrı çekmediği anlamına gelmez. Bazı zamanlar kendinizi çok zorladığınızda veya yeni bir egzersiz ya da bir antrenman rutini denediğinizde hala ağrı hissedebilirsiniz çünkü vücudunuz buna uyum sağlamamıştır.

Ama tekrardan belirtmek gerekirse, bu daha fazla kas geliştirdiğiniz anlamı taşımaz. Ağrıların bize anlattığı tek şey vücudunuzun hala tam olarak iyileşemediği ve tekrar spora başlamadan önce bir süre daha dinlenmeniz gerektiğidir.

Unutmamanız gereken şey kas ağrılarının, kas gelişiminin sebepleri ile bir ilgisi olmadığıdır. Sizi daha büyük kaslar geliştirmeye iten şey ilerleyici aşırı yüklemedir (zaman ile daha fazla ağırlık kaldırarak daha güçlü hale gelmek).

Bu yüzden kas ağrıları çektiğinizde daha fazla antrenman yapmanız gerektiği gibi bir düşünceye asla kapılmayın. Yani demek istediğim eğer kas ağrısı kas gelişimi için gereken bir şey olsaydı tek yapmanız gereken orada öylece durup birinin kollarınızı yumruklamasını seyretmek olurdu ve bu şekilde gereken ağrıyı hissederdiniz. Ama bunun kas gelişimi ile hiç bir ilgisi yoktur.

İşin Özü: Kaldıracağınız ağırlıkların miktarını akıllıca seçin ve zaman içerisinde ilerleyici aşırı yükleme ile daha fazla ağırlık kaldırmaya çalışın. Zamandan zamana hala ağrı hissettiğiniz dönemler olabilir fakat bunun tek anlamı tam olarak iyileşmediğiniz ve ekstra bir dinlenme süresine ihtiyacınız olduğudur. En önemlisi de kas ağrılarının kas gelişimine katkıda bulunduğunu düşünmeyin, çünkü bu iki konseptin birbiri ile bir bağlantısı yoktur.

Sözlükte yer alan kas ağrılarıyla ilgili bazı yazarların düşüncelerinden de faydalanabilirsiniz.

Siz değerli okurlarıma kas ağrılarını gidermeye yarayan etkili besin takviyeleri önermek istiyorum kullanın ve görün zaten araştırmasını yapıcaksınız bu ürünler hakkında ve ciddi manada %70 olumlu sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Multipower L-Glutamine, Weider Glutamine, Gaspari Glutamine, Hardline Glutamine

Tüm Glutamine çeşitlerini görmek istiyorsanız.