Günlük egzersiz hareketleri ile askeri eğitim!

İş vücut geliştirmeye gelince Bordo Bereliler gibi çelik gibi fit bir vücuda sahip olmak için gerekenler arasında “kas yapmak” listesinin muhtemelen ilk sırasında yer alır. Ancak gerek fiziksel gerek de zihinsel olarak her ne kadar çelik gibi olsalar da, askeri kuvvet mensupları, sakatlanmalara da en açık grupturlar. Çünkü bu askerler genelde ağırlıklı yüzme, havuz boyunca yük çekme ve helikopterden halat ile inme ve çıkma gibi ağır günlük egzersizler yaparak, şimdiki seviyelerine ulaşabilirler.

Eğer bu günlük egzersiz hareketleri sırasında sakatlanma eşiği aşılırsa ve bu sürekli bir durum haline gelirse, bu hareketler artık faydadan çok zarar veren bir hale gelebilir ve bu hareketleri yapanlar Bordo Bereliler gibi dayanıklı kişiler dahi olsalar, kas ve eklem sakatlanmalarıyla ile ağrılarına açık bir hale gelirler.

askeri-eğitim-için-günlük-egzersiz-hareketleriBu sebeple eğer her dayanıklı ve güçlü Bordo Bereli ya da fit erkek gibi siz de bu ağır günlük egzersiz hareketleri yapmak niyetinde iseniz aşağıda belirtilen dört yardımcı hareketi de egzersizlerinize dahil etmelisiniz. Böylece sakatlanma ve ağrılara karşı önleminizi almış olur ve idmanlarınızı uzun soluklu hale getirebilirsiniz. Vücudun duranlığını yükselten bu hareketler ayrıca gerginliği de azaltır ve sakatlanmalara neden olabilecek kas dengesizliklerinin de önüne geçer.

Bu hareketleri yapmanız için Bordo Bereliler gibi ağır egzersizler yapmanız da gerekmiyor. Çünkü insanoğlu her zaman aynı fiziksel aktiviteleri yapmıyor olsa dahi, benzer fiziksel gerilimlere maruz kalabilir. Bir başka deyişle siz helikopter yerine CrossFit kutusu üzerinden atlıyor dahi olsanız, aynı sakatlanma riskine açık bir haldesinizdir. Bu nedenle aşağıdaki günlük egzersiz hareketleri, ağır ya da hafif idman yapan herkesin günlük egzersizlerine dahil edilmelidir.

Uygulayabileceğiniz Günlük Egzersiz Hareketleri

Güvercin Gerilmesi

İnsanlar ayakta durduklarında ağırlıklarını genelde sağ taraflarına verirler ve özellikle sağ kalça, ağırlığın büyük bir kısmını taşır. Bu nedenle sol taraf ve dolayısıyla kalçanın sol tarafı da, fazla hareket etmediği için gergin bir hale gelir. Güvercin Gerilmesi, vücudun sol tarafının gerginliğini alır ve ortaya çıkması muhtemel sorunları ortadan kaldırır.

Kanata Asılma


Tırmanma, pull up ya da çiftçi yükü gibi hareketler sağlam kanat kasları gerektirir. Fakat birçok erkeğin omuz ve sırtlarının üst tarafı gergindir. Hareketsizlik, kanat kaslarınızı tamamen çalıştırmanıza engel olur ve bu yüzden aslında kaldırabileceğiniz ağırlığı kaldıramayabilirsiniz. Kanat Kası Asılma günlük egzersiz hareketi sayesinde omuz ve sırt gerginliğiniz azalır ve böylece performansınız yükselir.

Lift Yürüyüş


Ağır egzersizler yapan erkeklerin ayak bilekleri ve omuzları genelde hareketsiz kalır. Bu durumda da, squat, lunges, deadlift, pullup, baş üstü press hareketlerini yapma becerileri azalır. Eğer bu hareketleri yapmaya devam ederlerse de, omuz, boyun, sırt ve kalçalarını sakatlanmaya açık hale getirirler. Bu nedenle önerilen Karın Lift Yürüyüşü sayesinde ayak bilekleri ile omuzlara hareketlilik kazandırılır ve ayrıca nefesiniz de açılır.

Couch Gerilme

Eğer koşuyor veya ağırlık kaldırıyorsanız kalça esneme kaslarınız gergin hale gelirler. Bu gerginlik sizi rahatsız etmiyor dahi olsa, hareket etme aralığınızı azaltır ve ortaya çıkarabileceğiniz gücü azaltabilir. Hızınız düşük olur ve bel altı günlük egzersiz hareketleriniz ise daha az etkili hale gelir. Bu sebeple yapmanız gereken Couch Gerilme sayesinde, gerginliğinizi azaltarak özellikle diz ve sırt bölgelerindeki sakatlanma riskini minimize etmiş olursunuz. Ayrıca bacak egzersizleriniz daha hızlı ve etkili hale gelirler.