glutamin zararları

Glutamin Zararları ve Olası Yan Etkileri

Birçok sporcunun supplement küründe bulunan glutamin faydaları açık. Ancak özellikle son zamanlarda sıkça sorulan konular arasında glutamin zararları da bulunuyor. Sporcuları yakından ilgilendiren glutamin zararlarını ve kullanımına bağlı olası yan etkilerini sizin için araştırdık.

Glutamin Zararları

Glutamin zararları arasında en çok merak edilen böbrekleri yorup yormadığıdır. Hemen söyleyelim böbrekler üzerinde glutaminin herhangi bir zararı bulunmuyor. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda yeterli araştırma bulunmuyor. Siroz ve kasılma nöbeti geçiren kişilerde durumu daha ağırlaştırabileceği için kullanılması tavsiye edilmiyor. Sinir nöbeti geçirenlerin kullanması tavsiye edilmiyor. Bu buguları arttırabileceği düşünülüyor. Ağır karaciğer hastalıklarında durumu kötüleştirebileceği öngörülerek kullanılması tavsiye edilmiyor.

Olası Yan Etkileri:

Kaydedilmiş belirgin bir yan etkisi görünüyor. Binde bir oranında glutamin yan etkileri arasında mide bulantısı ve uyku ve uyuşukluk hali görülüyor. Çoğunlukla spor yapan baylarda olmak üzere, düşük oranlarda sivilce bulgusu ortaya çıkıyor. Genelde sırt bölgesinde gözlemleniyor. Laktoz glutamin ile etkileşime girdiğinden birlikte alınması önerilmiyor. Laktoz vücuta amonyak oranını arttırırken glutamin vücutta sentezlendikten sonra amonyak maddesi açığa çıkarıyor. Bu yüzden birlikte kullanılması ters etki yaratıyor.  Kemoterapi tedavisi gören kişilerin kullandığı ilaçlarla etkileşime girebiliyor. Kanıtlanmış bir bulgu olmasa da bu ilaçların etki alanını sınırladığı düşünülüyor.

Sonuç:

Glutaminin kullanımı her nekadar sporcular tarafından yaygın hale gelmiş olsa da; tıp alanında kanser, AIDS, hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabiliyor. Yüm yukarıda sıraladığımız zararları ve olası yan etkilerini göz önünde bulundurursak günlük 5-7gr’ı aşamamak kaydı ile yoğun antrenman dönemlerinde kullanılması akılcı görünüyor.

Glutaminin sporcular tarafından kullanımı ile çeşitli araştırmalar devam ediyor. Sağlıklı yetişkinlerde, 20-30 gramlık glutamin takviyesi  atletler için 14 gün boyunca günde 28 gram ve 0.65g/kg glutamin/kilo oranında sağlıklı olduğu bulgularına varılıyor. Bu yüksek dozların sağlıklı olduğuna dair raporlara rağmen glutamin kullanımı tavsiye antrenman sonrası 5gr olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Whey proteinde bulunan laktozun etkisini azalttığı için eğer üşenmiyorsanız whey proteinlerle birlikte karıştırılmasını önerilmiyor. Bu yüzden spor sonrası kulanımlarda öncelikle glutamin 10-15 dk sonunda whey protein kullanımı tavsiye ediliyor.