Protein tozlarından sonra vücut geliştirme endüstrisinin en popüler ürünlerden bir tanesi de glutamin. Kas, ve iskelet dokusunda bulunan bu amino asit birçok sporcu tarafından takviye olarak kullanılıyor. Peki henüz bu takviye ile tanışmamış olan sporcular için glutamin nedir? detaylı olarak bu yazımızda açıklayacağız.

Glutamin Nedir?

Glutamin kandaki, iskelet kaslarındaki ve vücuttaki amino asit havuzunda en bol bulunan amino asittir. Vücut tarafından üretilebilen ve vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında önemli bir yeri olan protein yapı taşıdır. Vücudumuz üretebildiğine göre neden dışarıdan alıyoruz açıklayalım.

Vücudumuz Üretebiliyor O halde Neden Dışarıdan Alıyoruz?

Hücrelerimizdeki gluamin bağışıklık sistemini destekler. Bu sebeple hasta olduğumuz durumlarda, ve bağışıklık sistemimizin güçsüzleştiği durumlarda vücut mevcut glutamin stoklarını kullanarak seviyesini düşürür ve bu dönemlerde iyi beslenilmezse vücut kas dokusundaki glutamini kullanmak üzere kas dokusunu parçalamaya başlar.

Benzer bir senaryo spor sonrası da vücudumuzda gerçekleşmektedir. Spor sonrası parçalanan kaslar; toparlayıcı (anti-katabolik) etkisi olan glutamini kullanır ve seviyesi düşer. Özellikle yoğun spor programlarında vücuttaki kortizol seviyesinin de artması ile kas  dokusunun yıkımı hızlanır. Bu durumu engelleyebilmek için dışarıdan glutamin almak mantıklı olacaktır.

Proteinim Glutamin İçeriyor Yine De Almam Gerekir Mi?

Glutamin yazının başında da söylediğimiz gibi proteinlerin yapı taşıdır. Bu durumda protein tozlarının içerisinde doğal olarak bulunur. Ancak protein tozlarının içerisinde bulunan glutamin serbest formda değildir. Protein tozu içerisindeki glutaminin kas dokusuna ulaşması için öncelikle proteinin sindirim işleminin tamamlanması gerekir. Ortalama bir whey proteinde bu süre 1.5 saat civarında olacaktır. Durum böyle olunca kasların acil ihtiyacı karşılanamayacaktır. Bu yüzden uzmanlar 8 aydan uzun süredir ve haftada 3 günden fazla spor yapan sporcuların protein tozu yanında glutamin kullanmasını tavsiye etmektedir. Aldığınız ürün protein tozu ile karıştırılıp kullanılmamalıdır. Kullanımı konusundaki püf noktalara dikkat etmek gerekir.

Sonuç

Glutamin nedir? Sorunu detaylı olarak inceledik. Glutamin satın almak konusunda hala kararsızsanız bu takviyeye bir şans verin ve bir etki hissedip hissetmediğinizi not alın. Eğer gelişim fark ediliyor ve sizin için yeterli ise kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer verim almadığınızı düşünürseniz antrenman ve beslenmenizi hedefinize uygun yaptığınızdan emin olun. Genel olarak, takviye alımını desteklesek de bu sadece pastanın üzerindeki çilek. Şunu unutmayın, kötü bir idman programını takviyelerle kapatamazsınız.

İlginizi Çekebilir