glutamin faydaları

Glutamin Faydaları

Özellikle son dönemde birçok sporcu tarafından protein tozundan sonra en çok tercih edilen 2. supplement ürünü olmaya aday glutamin hakkında birçok soru geliyor. Glutamin  faydaları ve ne işe yaradığı en çok merak edilen konular arasında. Bu yazımızda bunu biraz daha inceleyelim.

Glutamin Faydaları

Glutaminin en çok bilinen faydaları arasında; (kanıtlanmış) hücre hacmini yükseltmek ve protein ve glikojen sentezini harekete geçirmek olacaktır . Bunun dışında bağışıklık sistemi için (akyuvarlar ve makrofajlar) yakıt olarak kullanılabilirler ve büyüme hormonu salgılanmasında, kollajen oluşumunda ve renal asit (böbrek asiti) dışarı atımında rol oynarlar.

Bu noktada, glutamin faydalarını anlamak zor değil. Glutamin takviyesi sizi hem daha büyük ve daha güçlü yapma hem de daha çabuk bir iyileşmeye olanak sağlama potansiyeline sahip olduğu görülebilir.

Temel olarak, glutamin takviyesi yüksek seviyede idman yaparken, fazla antrenman yapmanın sağlığa zararlı etkilerinden (overtrain) korunmanızı ya da en azından bu etkileri minimum seviyeye indirmenizi sağlar. Fakat maalesef, glutamin faydalarını ispatlayacak sağlam bilimsel çalışmalar şimdilik yetersiz kalıyor.

Sporcular tarafından yoğun spor sonucu vücuttaki kortizol seviyesini dengelemek için sıklıkla tercih ediliyor. Bu da bir sonraki spor seansına kadar vücudun hazırlanmasını ve toparlanmasını sağlıyor. Glutamin kullanımı sonucu daha az hamlama ve kas ağrısı yaşanıyor.

Glutamin faydaları arasında egzersiz veya diğer stres kaynakları tarafından tetiklenen bağışıklık sistemi supresyonunu azalattığı ise hala araştırılıyor.

Glutamin Tavsiyesi:scivation xtend

Türkiye’de satılan hemen hemen tüm glutamin ürünleri %100 saflıkta glutamin içerdiğini paket üzerinde belirtiyor. Aynı şekilde Kanada’da glutamin takviyesi içerisinden yapılan testler sonucu gluten bulgusunun da bulunduğu durumlar oldu. Bu durumda  öncelikle hammadde kalitesi ve saflık oranı glutamin alırken sorgulanacak temel unsur olmalı.

Güvenebileceğiniz iki ürün ise;

  1. Optimum Nutrition GlutaminGlnabia firmasının Türkiye’de ofis açması ile birlikte firma kendi ithalatını yapıyor. Amerika’daki en büyük dünyadaki 2.en büyük peynir üreticisi olması ve kendi üretim tesislerini kullanması bu markaya olan güveni arttırıyor. Ayrıca Optimum Nutrition ürünleri bağımsız kuruluşlarca teste tabi tutulup sonuçlar düzenli olarak yayınlanıyor.
  2. Scivation Xtend:Aslında temel içeriğini BCAA oluşturuyor ve bu alanda tüm dünyada Türkiye’de en fazla satılan BCAA olma özelliği taşıyor. BCAA’nın yanısıra servis başına 2.5 gr glutamin içeriyor. Ayrıca BCAA kullanmayan sporcular glutamin ihtiyacını karşılaması için rahatlıkla kullanabilecek bir ürün. Üstelik içerisindeki sitrülin malat içeriği ile spor esnasında performansa da katkı sağlıyor.

Not: Sitrülin malat’ın Xtend’de bulunup bulunmadığı konusunda birçok soru geldi. Evet arkadaşlar bulunuyor ancak tarım bakanlığının kısıtlamaları nedeniyle ve ithalat esnasında problem çıkmaması adına ithalatçı firma türkçe etiketin üzerine yazmamayı daha uygun buluyor.