En Verimli Spor Aletleri

En verimli spor aletleri

Koşu bandında ya da kondisyon bisikletinde bir süre geçirdikten sonra, bu spor aletleri sıkıcı birer işkence haline dönüşebilirler. Fakat en verimli spor aletleri hem bir yandan fit bir vücuda sahip olmadığınızı sağladıkları gibi öte taraftan da ağır idmanlarınızı bile eğlenceli hale getirebilirler.

Aşağıda listelenin  spor aletlerini ve bu spor aletlerinin efektif önerilerine bir göz atın ve eğer onlarla her hangi bir yerde bir şekilde karşılaşırsanız, hemen kullanmaktan çekinmeyin. Hatta uygun fiyatlarla satın almak bile isteyebilirsiniz. Çünkü  verimli spor aletleri sayesinde mükemmel vücut şekli ve ölçüleri için tatmin edici sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 Eğimli Koşu Bandı:

Yukarıda söylediklerimize takılıp, eğimli koşu bandının klasik koşu bandından bir farkı olmayacağını sakın düşünmeyin. Çünkü normal koşu bantlarına nazaran eğimli koşu bantları bambaşka bir egzersiz deneyimi sunuyor. Şöyle ki, bu bantta diğerleri gibi elektrik ile değil sizin enerjinizle çalışıyor. Hareket edebilmesi için sizin güç vermeniz gerek. Eğimli koşu bandı, normal koşu bandında olduğu gibi koşarken ayağınızı yukarıya doğru çekmiyor, aksine onu siz ayağınızla hareket ettiriyorsunuz. Ayrıca koşarken sanki yokuş çıkıyormuşsunuz hissi veriyor. Böylece normal bir koşu bandından daha verimli sonuçlar alıyorsunuz.

 Kayak Ergi:

ergi ski

kayak ergi

Bu profesyonel cross-country kayakçıları tarafından kullanılan İskandinav menşeli bir spor aleti ve en verimli spor aletleri arasında bir çeşit “prens” olarak görülüyor. Çünkü basit makine temeline dayanan yapısıyla bu spor aleti hem karın, hem kol hem de omuz ve kalça kaslarınızı çalıştırmanızı sağlıyor. Zaten zor olan egzersizi daha zor hale getirmek istiyorsanız, ayaklarınızı kendinize doğru çekerek bu aleti kullanmaya çalışın ve kaslarınız nasıl yandıklarını hissedin.

Havalı Saldırı Bisikleti:

Bu bisikleti görünce ilk başta korkabilirsiniz, kaldı ki bu normal de. Çünkü devasa bir yapısı var. Normal kondisyon bisikleti ile karşılaştırılınca, havalı bisiklet üzerine kimsenin binmeye cesaret edemeyeceği türden bir kondisyon bisikleti. Havalı bisiklet olarak adlandırılmasının sebebi tabii ki de çok fiyakalı olmasından kaynaklanmıyor. Normal kondisyon bisikletlerinde bulunan motorlar bu bisiklette yok. Aksine bu bisikletin ön tekerinde rüzgar direnci sağlayan bir hava pompası var. Kısacası zorluk derecesi katmerli.

 Otomatik Merdiven:

En verimli spor aletleri konusunda en yaratıcılarından biri. Bir merdiven düşünün çıktıkça çıkıyorsunuz, ama bir türlü sonu gelmiyor. İşte otomatik merdivenin yaptığı da tam olarak bu. Otomatik merdivene ayrıca 40 dereceye kadar bir açı vermek de mümkün. Bu da zorluk derecesini yetersiz bulanlara önerilir.

 Kapalı Mekan Kürekçisi:

spor aletleri arasında en verimli olanı kapalı mekan kürek aletiEğer verimli spor aletleri arasında bir “kral” aranıyorsa, onun adı kapalı mekan kürekçisi olurdu. Basit görünümü sizi sakın şaşırtmasın, bu alet ile egzersiz yaparken vücudunuzun tamamen bir koordinasyon halinde olması gerekiyor ve üst vücut kasları ile alt vücut kasları aynı anda çalışmalı. Vücudu hem kas hem de aerobik anlamda çalıştıran kapalı mekan kürekçisi aynı zamanda koşma etkisi de yaratıyor fakat bir farkla; eklem bölgelerinize daha dağılmış bir baskı yapıyor.

Kapalı mekan kürekçisi, onu kullanana karşı hiçbir spor aletinin olmadığı kadar çok direnç gösterdiği için yapısı antrenman sırasında istediğiniz kadar sert olmanıza ve aynı zamanda dengede kalmanıza olanak veriyor. Doğal olarak daha sert egzersiz yaptıkça yaktığınız kalorilerin oranı da daha yüksek oluyor. Mesela 70 kiloluk birinin bu spor aletini 30 dakika kullanarak tam 370 kalori yakması mümkün. Bu nedenle de en verimli spor aletlerini arayanların ilk tercihi kapalı mekan kürekçisi oluyor.

Şınav sehpası ve barfiks aleti

Kardio ağırlıklı atrenman yapmaktan sıkılanlara. Ev ortamında güçlü kol, omuz, ve göğüse sahip olunabileceğini kanıtlayan iki önemli spor aleti. Push-up bar (şınav sehpası) ve barfiks barı.