Vücut Tipleri

Spora yeni başlayacakların en çok merak ettiği; ideal olan en iyi vücut tipi hangisidir sorusudur. Bu tam anlamıyla bir mezomorf mudur yoksa ektomorfik veya endomorfik özellikler açısından çeşitli vücut tiplerinin kombinasyonu olmalı mıdır?

En İyi Vücut Tipi

En İyi Vücut Tipi

Bu blog yazısında tam olarak bu konuya değineceğiz.

Bir önceki gün bir facebook mesajı aldım:

Emerson: Vücut geliştirmeye başlamak için gereken en iyi vücut tipi hangisidir? Şişman bir vücut mu yoksa zayıf bir tanesi mi? Ve şişman insanların vücut kütlesi (kas kütlesi) zayıflardan daha fazla mıdır?

Doğruyu söylemek gerekirse, bundan hoşlanın ya da hoşlanmayın şişman insanlar genelde zayıf insanlara oranla daha fazla kas kütlesine sahiptirler. Buradaki anahtar sözcük “geneldedir”; çünkü her zaman istisnalar olacaktır.

Aslına bakarsanız dünya üzerindeki tüm insanları düşünecek olursak, en fazla yağsız vücut kütlesine sahip kişiler sumo güreşçileridir. Bu sporcular dışarıdan bakıldığında büyük yağ yığınları gibi görünseler de o yağ kütlesinin altında çok yüksek miktarda yağsız kas kütlesi bulunmaktadır.

1994 senesinde Japon sumo güreşçileri üzerinde insan vücudundaki yağsız kütlenin en üst sınırlarını belirlemek için bir araştırma yapıldı. Araştırmada sumo güreşçilerinin, vücut geliştirme yapan sporcuların ve antrenmansız normal insanların yağsız kas kütleleri karşılaştırıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre sumo güreşçilerinin vücut geliştirme yapan kişilere oranla çok daha fazla miktarda yağsız kas kütlesi bulundurduğu tespit edildi. Bu değer antrenmansız kişilere göre ise çok çok daha fazlaydı.

Ama bu sonuçlar, şuanda gidip sürekli yemek yiyerek kendinizi bile bile şişmanlatmanız ve bu şekilde daha fazla kas kütlesi kazanmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Vücut geliştirme kas kütlesi kazanma açısından bol bol besin alarak kilo almaya oranla çok daha iyi bir yöntem.

Vücut Geliştirme İçin En İyi Vücut Tipi

Olaya estetik açısından bakacak olursak yağsız ve kaslı bir fiziki görünüm, daha iri ve yumuşak bir görünüme kıyasla çok daha çekicidir. Ve bu nedenden dolayı ideal vücut geliştirme fiziği öncelikli olarak bir mezomorf (doğal yoldan kaslı bir yapı) olmalı fakat aynı zamanda ufak miktarlarda ektomorfik öğeler de içermelidir. Oranlayacak olursak muhtemelen %90 mezomorf ve %10 ektomorf şeklinde bit vücut tipi, vücut geliştirme açısından en iyisidir.

Bunun altında yatan sebep, ektomorfların çok hızlı bir metabolizmaya sahip olması ile beraber aynı zamanda yağsız bir vücuda çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmeleridir. Bir çok büyük vücut geliştirme şampiyonu bu tipte bir vücuda sahiptir. Frank Zane, Serge Nubret, Vince Gironda ve Reg Park gibi klasik eski tip vücut geliştiricilerden Flex Wheeler, Dexter Jackson ve şuan Mr. Olympia olan Phil Health gibi modern vücut geliştiricilere kadar tüm ünlü vücut geliştiricilerin vücut tipleri anlattığımız kombinasyon ve oranlara sahiptirler. Bu tarz sporcuların vücut tipleri iri olmakla beraber aynı zamanda son derece yağsızdır ve estetik olarak tatmin edici bir görünüm sergilerler.

Ve en önemlisi, şu anda Men’s Physique yarışmasındaki en son vücut geliştirme trendi öncelikli olarak mezomorfik ve ektomorfik öğelerin birleşiminden oluşan vücut tiplerine sahip kişilere doğru kaymış durumdadır.

“Düzenli spor hayatı olan bir kişi doğal yollar ile vucudunu geliştirebilir ama bu gelişme bir yere kadar olur,çevresindeki insanlardan aldığı güzel yorumlar onu ciddi manada tatmin edecektir lakin şuda bir geçektir ki ciddi mada zorluk çekilmektedir bu sproda  kas ağrıları,sakatlanmalar,motivasyon düsüşlüğü vs. her sprocu kaslarda daha fazla gelişime istemekter, işte tam olarak burada işin içine supplementler yani besin takviyeleri girmektedir. Kimi insan pek sıcak bakmasada zararlı görsede her hangi bir zararı bulumamaktadır düzenli bir şekilde kullanılmasına gayret gösterilmelidir.. Üretilen ürünler zaten uzmanlar tarafından incelenip,tarım ve şehircilik bakanlğı onayından geçip öyle pazara sürülmektedir.Supplemtler hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız fitbull sitesini ziyaret edebilir ve istediğiniz ürünü sipariş olarak verebilirsiniz.”

Peki size göre vücut geliştirme açısından en iyi vücut tipi hangisidir? Yorum yapmaktan çekinmeyin.