En İyi Spor Salonu

Spora başlamaya karar verdikten sonra şu soru aklınıza takılır ? En iyi spor salonu hangisidir ? Yabancı kaynaklarda sıkça karşılaştığınız bu sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

Eğer yeni ve güzel bir restoran keşfetmek istiyorsanız, arkadaşlarınıza danışır ve onlardan tavsiye alabilirsiniz, güzel bir eleştiri yazısı okursunuz veya o restoranda vakit ve para harcamadan evvel mutlaka menüye bir göz gezdirirsiniz. Eğer ilk yemeğiniz hoşunuza giderse, bu restorana tekrar ve tekrar gidersiniz, fakat; eğer tecrübeniz beklentilerinizi karşılamamışsa ilk ziyaretiniz aynı zamanda son ziyaretiniz olur.

En iyi spor salonu’nu bulmanın, güzel bir restoran bulmak ile birçok benzer yönü vardır. İyi bir spor salonu sizin özgün kişiliğinize uyacak ve sizi tekrar gidip düzenli olarak egzersiz yapmak için motive edecektir. Restorandan farklı olarak bir spor salonuna yazılmak büyük bir finansal bağlılık gerektirir bu nedenle sözleşmeyi imzalamadan önce opsiyonlarınızı düşünmeniz çok daha önemlidir.

En İyi Spor Salonu

En İyi Spor Salonu

Belirli bir spor salonunu düşünecek olursak, bu salona bir gezinti düzenleyip belirlediğiniz sorulara cevap aramanız gerekir. Bu gezintiyi genelde antrenman yaptığınız dönemlere denk getirmeye çalışın. Çoğu zaman çalışanlar size bir günlük ücretsiz deneme imkanı sağlayacaktır. Bu şekilde ekipmanları, sınıfları ve diğer fırsatları ilk elden değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz deneme süreci dışında, imzalayacağınız sözleşmenin kısa vadeli mi uzun vadeli mi olacağı da anahtar faktörler arasındadır. Araştırmanıza başlamadan önce bu soruları bir kenara yazmanızı öneririm.

En İyi Spor Salonu İçin;

  1. Lokasyon

Eğer şehrin öbür ucunda bir spor salonu seçerseniz, oraya gerçekten düzenli olarak gidip gidemeyeceğinizi düşünmeniz gerekir. Çoğu zaman eviniz ve işiniz veya okulunuz arasında bulunan bir spor salonu seçmek en iyisidir. Zaman konusunda sıkıntı çektiğiniz dönemlerde size yakın bir spor salonu genel programınız açısından işleri kolaylaştıracaktır. Sonuçta iyi bir antrenman süreci sizin stresinizi azaltmak içindir, arttırmak için değil.

  1. Saatler

Spor salonu onu en çok kullanacağınız saatlerde açık olacak mı? Bazı spor salonları her gün 24 saat açıkken bazıları haftasonları kapalı olabilir. Sabah erkenden de gitseniz, gece geç saatlerde de gitseniz spor salonunun açık olduğu saatlerin sizin programınıza uyduğundan emin olun. Diğer türlü katılamayacağınız bir aktiviteye para ödemiş olursunuz.

  1. Üyeler

Herkes etrafındaki insanlara farklı şekilde tepkiler verir. Bir spor salonu seçmeden önce bunu göz önünde bulundurmalısınız. Egzersiz yaptığınız alanda rahatlamış hissetmeniz gerekir, utanmış veya küçümsenmiş hissetmek yaptığınız sporu olumsuz etkiler. Bazı spor salonları karışık, bazıları ise sadece kadınlar veya erkekler içindir. Bazıları belirli yaş gruplarına hitap eder. Gittiğiniz spor salonundaki diğer üyeler arasında rahat hissedebilecek misiniz? Yaptığınız gezintide salon çok mu kalabalıktı?

  1. Çalışanlar

Spor salonunda çalışan insanlar size destek olmalı ve kibar bir şekilde yaklaşmalıdır. Sorularınızı cevaplayıp sizi yönlendirme konusunda istekli olmalıdırlar. Onlar orada size antrenmanınız sırasında yardımcı olmak için bulunurlar. Bir spor salonu seçmeden önce mutlaka çalışanlarını kontrol edin. Sizin antrenman rutininizde size rehberlik edecek kadar kalifiye elemanlar bulundurduğundan emin olun.

  1. Temizlik

Temizlik konsepti salona ilk ziyaretinizde tam olarak anlaşılamayabilir. Bu nedenle gözlerinizi dört açın. Her kullanımdan sonra ekipmanları silecek havlular olup olmadığına bakın. Aynı zamanda salon çalışanlarının gereken hijyeni sağlamak için uğraşıp uğraşmadığına dikkat edin. Soyunma kabinleri ve duşlara özellikle dikkat edin. Tuvaletlerin, lavaboların ve duşların düzgün bir biçimde bakımının yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

  1. Ekipman

Etrafa iyice bir göz atın. Salonda sık kullanılan ekipmanlardan yeterli sayıda olup olmadığını kontrol edin. Üyeler bu makinaların arkasında kuyruk oluşturuyorlar mı? Kardiyo ekipmanlarında bir imza kağıdı veya zaman limiti olup olmadığına bakın. Eğer bir bisiklet kullanarak 1 saat boyunca kardiyo yapıyorsanız, 30 dakikalık kullanma limiti size uygun değildir.

Makina çeşitliliğinin fazla olduğundan emin olun fakat yeni makinelerden gözünüz korkmasın. Makineler üzerinde kullanma kılavuzları veya resimli anlatımlar olup olmadığına ya da nasıl kullanmanız gerektiğini size anlatacak çalışanların mevcudiyet durumuna bakın. Kullanım dışı makinelere dikkat edin, bu spor salonundaki bakım ve onarım çalışmalarının yetersizliğini işaret edebilir.

  1. Dersler

Spor salonu tarafından hizmetinize sunulan derslerin programını isteyin. Girmek istediğiniz derslerin size uygun saatlerde olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve yer kapmak için erken gelmeniz gerekip gerekmediğini sorun. Yüksek enerjili dersler ilginizi çekebilirken (koşu gibi), yoga gibi sakinleştirici dersler de sizin alanınıza girebilir. Eğer antrenman programınızda grup çalışma dersleri varsa bunun için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor mu öğrenin. Eğer varsa bunu karşılayabilir misiniz, düşünmeniz gerekir.

  1. Ücret

Fiyat doğal olarak bir spor salonu seçerken en belirleyici faktördür. Çoğu spor salonunun bir giriş ücreti bulunur fakat bu çoğunlukla çeşitli promosyonlar ile düşürülebilecek bir fiyattır. Ödeme programını dikkatle incelemeniz gerekir. Her ay ödeme yapabiliyor musunuz yoksa 1 yıllık üyeliğin ücretini tamamen mi ödemek zorundasınız? Bırakırsanız tazminat ödemeniz gerekiyor mu? Ve son olarak ücret sizin bütçenize uyuyor mu?

İş bir spor salonuna kaydolmaya geldiğinde, hayatınızı geride bırakıyor gibi hissedebilirsiniz. Eğer yeteri derecede bilgilendirilmemiş ve hazırlanmamışsanız bunun olması kaçınılmaz bir hal alır. Seçimlerinizde titiz davranın! Etraftaki tüm spor salonlarını gezdiğinizden emin olun. Arkadaşlarınıza danışın ve beklentilerinizi  karşılayabilecek bir salon bulana kadar ne kadar sürerse sürsün araştırmaya devam edin.  Sonuçta doğru salonu bulmak sağlıklı bir hayata atılan ilk adım olabilir.