Boks Malzemeleri

Boks Malzemeleri‘ne dair incelemelerimizi yayınlayacağımız yazımızın faydalı olması dileğiyle. Finansal açıdan değerlendirecek olursak, boks göreceli olarak ucuz bir spordur. En azından başlangıç seviyesinde cüzdanınızı zorlamaz ve sizi sıkıntıya sokmaz.

Boks Malzemeleri ve giysilerine dair ipuçları

Dışarıdaki insanlar size her rakibinizi nakavt etmeniz için tüm ıvır zıvır malzemelere ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Onlara inanmayın. Tek ihtiyacınız olan size sıkı bir çalışma temposu ve kararlılık kazandırırken aynı zamanda vücudunuzu korumaya yarayacak birkaç temel ekipman ve alettir.

Hazırlık süreci söz konusuysa, vücudunuz sizin ana ekipmanınızdır. Diğer ekipmanlar ve boks malzemeleri eğer bütçeniz kısıtlı ise evde yapılabilir. Ayrıca eğer ararsanız indirimli veya ikinci el boks alet ve ekipmanlarına da ulaşabilirsiniz.

Antrenman sırasında giyeceğiniz kıyafetleriniz olduğunu varsayarak başlıyorum. Bu gruba tişört, şort, çorap ve ayakkabı dahil oluyor. Bunların hepsi opsiyonel olmak ile beraber eğer çıplak bir şekilde boks yapmayı düşünüyorsanız lütfen geri bildirim almak için bana vidyolarınızı göndermeyin.

Boks yaparken giyeceğiniz kıyafetlerin tek özelliği hareketinizi engellemiyor olmalarıdır. Spor esnasında çok fazla terleyeceğinizi de göz önünde bulunduracak olursak, ben de dahil olmak üzere bazı boksörler kafalarına ters bir şekilde şapka takarak terin bir kısmından kurtulurlar. Bu şekilde antrenman sırasında terin gözünüze gelmesini engellemiş olursunuz.

Evde partnersiz ve kum torbası ile yapılan antrenmanlarda:

  • İp (Atlamak için)
  • El bandajları
  • Antrenman eldivenleri
  • Kum torbası
  • Bir çeşit zaman ölçer gerekir.

Eğer bir partner ile çalışıyorsanız, bunlara ek olarak:

  • Kafa koruması
  • Ağızlık
  • İdman eldivenleri
  • Kasık koruması (ve kadınsanız aynı zamanda göğüs koruması) lazımdır.

Boks Malzemeleri ve Ayakkabılar

Başlangıç için boks ayakkabılarına ihtiyacınız yoktur. Ringde bir müsabakaya çıkana kadar, antrenmanlarda herhangi bir çift spor ayakkabısı işinizi görecektir. Ringe çıktığınızda bile istediğiniz ayakkabıyı giyme özgürlüğüne sahip olacaksınız. Ben şahsen ilk amatör maçımda ringe koşu ayakkabılarım ile çıkmıştım. Fakat eğer tüm o havalı çocuklar gibi görünmek istiyorsanız, Lonsdale boks ayakkabısı gibi ayakkabılar güzel bir seçim olacaktır.

Ben ilk maçım için bir boks ayakkabısı almayarak hata ettiğimi düşünüyorum. Eğer bir şekilde ringe çıkmayı planlıyorsanız, mutlaka bir çift boks ayakkabısı edinmeniz gerekiyor. Ben, ringdeki ilk maçımda normal spor ayakkabılar giyiyordum. Salak gibi görünmemin yanı sıra aynı zamanda ayakkabılarım yüzünden kayarak rakibe 8 puan kazandırmıştım. Burada kaymamın tek nedeninin ayakkabılarım olduğunu savunmuyorum fakat daha sonra başka birinin ayakkabılarını denediğimde aralarındaki kavrama ve ağırlık farkına şahit oldum.

Eğer önerdiğim Lonsdale boks ayakkabılarından hoşlanmazsanız, piyasada daha çok çeşit ayakkabı bulabilirsiniz.

Boks Malzemeleri ve El bandajları

Boks Malzemeleri

Boks Malzemeleri

Boks yaparken silahınız ellerinizdir. Bu nedenle onları korumanız son derece önemlidir. Eliniz binlerce küçük kemikten oluşur ve eğer gerekli önlemleri almazsanız bu kemiklerin kırılması işten bile değildir. Ellerinizi korumanın en iyi yolu, el bandajını elinize nasıl saracağınızı öğrenmektir. El bandajı ufak kemiklerinizi korumaya yarayan bir ekipmandır.

El bandajı aynı zamanda elinizin aldığı hasarlar yüzünden kanamasını engelleyerek hem etrafa hem de giydiğiniz eldivenlere kan bulaşmasını önler.

El bandajlarının ölçü ve renk açısından birçok çeşidi vardır. Ben 180 derecelik elastik bir bandaj öneririm. Bu bandajlar elinizi sarmak için size yeterli uzunluğu sağlarken, bunu istediğiniz biçimde gerçekleştirmenize de olanak sağlar.

El bandajlarına güzel bir alternatif olarak Meksika stili bandajları önerebilirim. Çoğu dövüşçü bu bandajı tercih eder. Meksika stili el bandajları az ölçüde elastiktir ve bu sayede elinizi daha sıkı sararak parmaklarınızı bir arada tutmak açısından daha iyi iş görürler.

Boks Malzemeleri ve Antrenman Eldivenleri

Antrenman eldivenleri, idman ve boks eldivenlerinden farklıdırlar. Antrenman eldivenlerinin tasarımı sağladığı yeterli derecede yumuşaklık ile ellerinizin zarar görmesini engellerken aynı zamanda sertliğiyle kum torbasının canına okumanızı sağlar. Bu tarz bir eldiven alırken çok ucuza kaçmamanız gerekir. Kaliteli antrenman eldivenleri almazsanız kısa bir süre içerisinde yenisini almanız gerekecektir.

Boks Malzemeleri ve Kum Torbası

İş kum torbası almaya geldiğinde çok fazla seçenek mevcuttur. Genel olarak konuşmak gerekirse kum torbaları 32 kilo civarındadır, yumuşak veya sert malzeme ile doldurulmuş olabilirler ve deri veya kanvas gibi dayanıklı malzemelerden üretilmişlerdir. Tavanınıza veya herhangi bir platforma asabilmeniz için milli bir mekanizma ile gelirler.

Özellikle başlangıç seviyesindekiler ve hatta tecrübeli boksörler için bugüne kadar kullandığım en iyi kum torbası Aqua Kum Torbasıydı. Satın almak için muhteşem özelliklere sahip olmakla beraber eğer ağır bir kum torbası arıyorsanız Aqua Kum Torbasını şiddetle öneririm.

Boks Malzemeleri ve Kafa Koruması

Kafa korumanız bir çok darbeye maruz kalacağından, ne alacağınıza karar verirken çabuk eskimeyecek ürünleri seçmeye özen göstermelisiniz. Genel olarak konuşmak gerekirse, bulabildiğiniz en ucuz kafa korumasını almak yerine biraz yatırım yapıp kaliteli bir ürün almanız sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır. Kafa korumanız sizi yumuşak doku hasarlarından korur. Bunlar kesikler, çizikler ve bu tarz hasarlardır. Bu malzeme sizi güçlü bir yumruğun etkisinden korumaya yaramaz. Doldurulmuş bir kafa koruması yumruğun gücünün bir kısmını emecektir fakat bu kuvvet eksilmesi farkedebileceğiniz ölçüde olmayacaktır. Kafa korumanız olsa bile hala nakavt olabilir, bilincinizi kaybedebilir ve bu tarz yaralanmalar yaşayabilirsiniz.

En az bölgeyi koruyan kafa korumalarından, gözleriniz hariç her yerinizi kaplayan korumalara kadar bir çok çeşit mevcuttur.

Boks yapan ileri seviye bir sporcuysanız ve performans artışı için protein tarzı veya amino asit bazlı bir supplement desteği arıyorsanız; tavsiyemize kulak verebilirsiniz 🙂