Barfiks Barı Rehberi – Fitbull

Size bir barfiks barı verelim, dünyayı kaldırın!

Yaz geliyor ve siz her yaz arifesinde olduğu gibi kış boyunca yağlanan vücudunuzu şekillendirmek istiyorsunuz. Ama aynı zamanda da pahalı fitness salonlarına onlarca para akıtmaya niyetiniz yok. O zaman çözüm basit; evinize bir bar kurup, barfiks, squat ve diğer atak hareketleri yapmanız yeterli olacaktır.

Birçok sporcuya göre eğer etraflarında bir bar varsa, en ağır vücut geliştirme antrenmanları için bile başka bir alete ihtiyaçları yok. Çünkü sadece bir bar ve vücut ağırlığınız ile bütün kaslarınızı çalıştırabilecek duruma gelebilirsiniz. Bar ile yapacağınız barfiks, squat ve diğer “itme” hareketleri sayesinde göğüs, tricep, bacak ve omuz kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Barfiks barı sayesinde ayrıca tüm “çekme” hareketlerini de yapabilirsiniz. Böylece de sırt kaslarınızı ve pazılarınızı geliştireceksiniz. Ayrıca barfiks barı sayesinde, geniş bir göğüs egzersizi yapma şansınız da bulunuyor.

Barfiks barı ile yapabileceğiniz en iyi 6 hareket

O zaman lafı fazla uzatmadan barfiks barı ile yapabileceğiniz itme ve çekme hareketlerini kısaca sıralayalım:

Barfiks: Sırt ve omuz kaslarınızı, barfiksten başka daha iyi çalıştırabilecek hiçbir egzersiz bulunmuyor. İstediğiniz hareketi veya ağırlığı deneyin, ama vücut ağırlığınızla yapacağınız barfiks hareketi sayesinde özellikle ince kaslarınız üzerindeki etkiye sahip olamayacaklardır. Düzgün bir barfiks için kollarınızı omuz hizasında açın ve avuç içleriniz karşıya baksın. Çeneniz barfiks barına değinceye kadar kendinizi yukarı çekin ve ardından yavaşça bırakın. Bu hareketi en az 8 kere tekrarlayın. Turlar arasında mola verin ve ilk seferde en az 2 en fazla 4 tur yapmaya çalışın.

Ters Barfiks: Aslında normal barfiksten çok az farklı olduğu düşünülse de, bu hareket sayesinde özellikle pazılarınızı kısa zamanda şişirmeniz mümkün kılınacak. Tıpkı klasik barfikste olduğu gibi kollarınızı omuz hizasında açın, fakat bu kez avuç içleriniz size baksın. Kendinizi yukarı çektikçe pazılarınızdaki acıyı hissedin. Şikayet etmeyin zira bu, pazılarınızın çalıştıkları anlamına geliyor. Ters barfiks, ön delta kaslarınız için de gayet yararlıdır.

barfiks barı kullanarak mekik hareketi

Barfiks-mekik

Barfiks Mekik: Barfiks barında yapılabilecek en temel ve zor hareketlerden biri; hatta en zor hareket. Barın üzerine iyice asılın, kollarınız omuz hizasında, ayaklarınız ise tamamen düz olsun. Ardından bacaklarınızı yavaş yavaş kaldırın. Ta ki, ayak parmaklarınız bara dokununcaya kadar. Daha sonra bacaklarınızı yavaş yavaş indirin ve tamamen düzleştikten sonra hareketi tekrarlayın. Bu mükemmel egzersiz sayesinde hem üst hem de alt kaslarınız çalışmış olacak.

Diz Yükseltme Hareketi: Eğer barfiks barında yeni iseniz bu başlamak için en iyi hareketlerden biri. Barfiks barına tamamen asılın, elleriniz yine omuz hizasında olsun. Daha sonra dizlerinizi kendinize doğru, ta ki göğüslerinize ulaşıncaya değin çekin. Dizlerinizle göğüslerinize hafifçe dokunduktan sonra bacaklarınızı tekrar düz konuma gelinceye değin aşağı sarkıtın. Bu hareketi tamamladığınız zaman ön kolunuzun yandığını hissedeceksiniz. Yine bu kaslarınızın çalıştığına dair bir işarettir, endişelenmeyin. Hatta mutlu olun!

Tırmanma Barfiksi: Eğer kendinizi daha fazla zorlamaya niyetiniz varsa, o zaman bu hareket tam da size göre. Normal barfikste olduğu gibi omuz hizasında olan ellerinizle kendinizi yukarı çekin. Ancak hareketin ikinci yarısını farklı bir şekilde tamamlamanız gerekecek. Kendinizi yavaş yavaş aşağı bırakırken, aynı zamanda bir sağ tarafa bir sol tarafa kaydırın ve ağırlığınız bu taraflara verin. Bu, yapması gerçekten de zor bir hareket ama, eğer düzgün bir şekilde yaparsanız hem kol, hem omuz, hem de sırt kaslarınız çalışmış olacak.

Cam Sileceği: Eğer barfiks barı ile yaptığınız hareketleri en üst aşamaya getirmek istiyorsanız, o zaman Cam Sileceği hareketini denemelisiniz. Bu hareket kulağa her ne kadar kolay gelecek olsa da, aslında bir “hardcore” kas geliştirme hareketi. Bu hareket için, ters barfiks pozisyonu alın. Kollarınız omuz hizasında, avuç izleriniz yüzünüzü bakacak şekilde olsun. Ayaklarınızı mükemmel bir düzlükte yere doğru sarkıtın ve tıpkı bir cam sileceği gibi yavaş yavaş ağırlığını bir sağ tarafa, bir sol tarafa verin. Bu hareketi yapabildiğiniz ve istediğiniz kadar yapın.

Barfiks barı ile yapabileceğiniz hareketler kuşkusuz ki bunlarla sınırlı değil ama ilk seferde bu hareketlerle kaslarınızı geliştirmeyi deneyin. Daha zor hareketler için kendinizi bir süre sonra zorlayabilir ve aşağıdaki video’ya göz atabilirsiniz. Fakat sadece yukarıdaki hareketler bile şekilli göğüs kasları, düz bir karın ve güçlü pazılarınız olmasını sağlayacaktır.

Ev için ucuz ve sağlam bir alternatif istiyorsanız altis barı inceleyebilirsiniz.