Baldır Kaslarınızı Güçlendirmek

Baldır Kaslarınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Tavuk bacaklarınıza hoşçakal deyin. Tekrarlarınıza devam edin ve büyük kaslı baldır’lar oluşturun.

baldır

Baldır Hareketleri

Düzenli Olarak Aşırı Yükleme

Düzenli olarak aşırı yükleme yapmak, kas geliştirmenin birinci kuralıdır ve her zaman geçerliliğini korur. Tekrarları, setleri veya kullandığınız ağırlıkları derece derece arttırın. Bu şekilde sürekli olarak  kaslarınızın daha fazla büyümeye adapte olmasını sağlayacaksınız. Bu konsept aynı zamanda anlatacağımız egzersizinin de arkasındaki temel prensiptir. Baldır egzersizlerini haftada iki kere bacak çalışmasından hemen sonra yapmalısınız. Bu egzersiz toplam tekrar methodunu kullanmaktadır. İlk çalışmanızda belirli bir sayıda toplam tekrar seçersiniz ve bunlar kaç set sürerse sürsün, aynı sayıyı tüm haftaya yansıtırsınız.Egzersiz sonrası oluşan kas ağrılarına karşı siz okurlarımıza besin takviyeleri önerebiliriz,bu ürünler sayesinde ağrızsız ve maksimum seviyede bir antrenman geçireceğinizi temenni ediyoruz.

Yapmanız Gerekenler;

Eğer baldırlarınızı güzel bir şekilde geliştirmek istiyorsanız mevcut iki egzersizden birini seçip ona devam etmeniz gerekmektedir. Baldır egzersizleri ayakta durarak yapılan baldır kaldırma ve oturarak yapılan baldır kaldırma olarak ikiye ayrılır. En az 10 tekrar yapmanıza müsade edecek bir ağırlık seçin ve daha sonra toplamda 30 tekrar olacak şekilde, dilediğiniz set sayısında çalışmaya başlayın. Setler arasındaki dinlenme süresi 45 saniye olmalıdır. Her geçen hafta toplam tekrar sayınıza en az 5 tekrar daha eklemeye çalışın. 5 veya daha az sette 50 toplam tekrar yapabildiğiniz zaman ağırlığı 10 15 kilogram arttırıp tekrar 30 tekrara dönün ve en başta başladığınız şekilde devam edin. İyi bir egzersiz için süreci bu şekilde devam ettirmeniz gerekir. Çeşitlilik için ayakta ve oturarak yaptığınız bu hareketlerin tek ayak ile yapılan versiyonlarını da araya karıştırabilirsiniz. Bu durumda setler arasında geçecek dinlenme süreniz 30 saniyeden fazla olmamalıdır.İyi bir eğzersizin faydaları.

2 Çatallı Atak

Ayakta durarak yapılan baldır kaldırma hareketi basitçe sizin gastroknemyusunuzu (büyük elmas şeklindeki baldır kası) çalıştıracaktır. Oturarak yapılan baldır kaldırma hareketi ise solyoz (baldırın yan tarafında yer alan şerit halindeki kas) üzerine odaklanır. En iyi görünümlü baldırlar ve eksiksiz bir baldır egzersizi için iki hareket de çalışılmalı fakat aynı zamanda sadece bir tanesi uygulanmalıdır.

Ayakta durarak yapılan kaldırma hareketi

Bir baldır kaldırma makinası kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bir elinizde dambılı tutup diğer elinizle dengeyi sağlamaya çalışarak bir blok üzerinde de durabilirsiniz. Hareketi gerçekleştirmek için dizlerinizi hafifçe bükmeniz ve topuklarınızı baldırınızda bir gerilme hissedene kadar alçaltmanız gerekir. Daha sonra topuklarınızı tekrar yükseltip dizlerinizi açarak hareketi tamamlamış olursunuz.

Oturarak yapılan kaldırma hareketi

Bir oturaklı baldır kaldırma makinası üzerinde veya bir benç üzerinde oturup ayaklarınızı dizleriniz 90 derece bükülmüş şekilde önünüzdeki bloğa koyarak harekete başlamalısınız. Uyluklarınızda ağırlık olmalıdır. Bu şekilde oturarak yapılan baldır kaldırma hareketine yukarıda anlatıldığı gibi devam edebilirsiniz.