Hangi amino asit ne işe yarar ?

Amino asit ne işe yarar?

Amino asit ne işe yarar ?Amino asitler vücut sağlığı açısından çok önemli ve bir o kadar da işlevsel faktörlerdir. İnsan sağlığının temellerine vitamin ve mineraller gibi büyük katkılarda bulunmalarının yanı sıra aynı zamanda bu mikrobesinleri en yararlı hale getirerek büyüme, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi ve genetik aktarım için gerekli yakıtı sağlarlar.

Amino Asitler Nedir? Amino asit ne işe yarar ?

Besinlerdeki amino asitler proteinlerin yapıtaşlarıdır. Proteinler sindirildiğinde spesifik amino asitlere bölünürler.

amino asit ne işe yarar

amino asit ne işe yarar

Bu amino asitler ise çeşitli farklı kullanım alanlarına göre gruplanırlar. Bu şekilde yeniden oluşturulan proteinler cilt, gözler, kalp, bağırsaklar, kemikler ve tabi ki kaslar gibi yapıların oluşumunda kullanılırlar.

Bu nedenlerden dolayı her amino asidin işlevini ve yararını bilmek, beslenme diyetiniz ile spesifik amaçlara ulaşabilmek adına çok önemlidir. Genel vücut sağlığı açısından vücuttaki protein dengesinin korunması gerekir. Gereğinden fazla tüketilen proteinin sindirilmesi sonucu ortaya çıkan çok fazla miktarda amino asit zehirli bir etki yaratabilir.

Kimle konuştuğunuza bağlı olarak 20 ya da 22 adet amino asit mevcuttur. Bunlardan 8 ya da 10 tanesi temel amino asitler olarak adlandırılırlar. Temel amino asitler beslenme yolu ile alınmalıdırlar çünkü insan vücudu bu amino asitleri sentezleyememektedir.

8 temel amino asidin yanı sıra 14 adet temel olmayan amino asit mevcuttur ve bunlar temel amino asitlerden meydana gelirler.

8 Temel Amino Asit Neledir? Amino asit ne işe yarar ?

Histidin

Histidin insan vücudunda büyüme ve doku tamirinden sorumlu amino asittir. Oligo dendrosit isimli sinir hücrelerinin üretimini ve bakımını sağlar. Bu hücreler sinirlerinizi kaplayarak miyelin kılıfı meydana getiren ve sinirlerinizi koruyan hücrelerdir.

Histidin sayesinde istemsiz sinir iletilerinin önüne geçilmiş olur. Bu amino asit aynı zamanda kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini sağlar.

Diğer bir görevi vücudu radyasyondan korumak olan histidin, demir gibi ağır metallerin fazla miktarını vücuttan atmakla sorumludur. Midede gastrik sıvı üretiminde de görev alan bu madde sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur.

Lisin

L-lisin büyüme ve gelişme açısından en önemli amino asitlerden bir tanesidir. Vücutta kalsiyumun emilimi için kullanılır ve bu sayede kemik ile kas gelişimine katkıda bulunurken aynı zamanda eneri üretimi için yağ yakımını hızlandırır.

Vücuttaki azot dengesi ile aşırı stres ve yorgunluk durumlarında yağsız kas kütlesinin korunmasını da sağlayan bu madde, bir diğer yandan antikor, hormon, enzim, kolajen gibi maddelerin üretimi için de gereklidir.

Fenilalanin

Fenilalanin sinir sistemini uyararak modun yükselmesini sağlar ve kişinin motive kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hafızayı destekleyen bu amino asit, türevi glutamin ile birlikte akıllı vitamin olarak adlandırılır (Vitamin olmamalarına rağmen).

Epinefrin, nor epinefrin ve dopamin seviyelerinin artmasına katkıda bulunan fenilalanin, bu yolla sinir sisteminin en uygun düzeyde çalışmasına olanak sağlar. Madde, güneş ışığında bulunan ultra viyole ışınların da emilimine yardımcı olması ile bilinmektedir.

Metionin

Metionin, vücuttaki yağların yıkımı ve kullanılmasına yardımcı olarak testosteron oranının yükselmesine katkıda bulunur.

Çinko ile birlikte alındığında ZMA rolü görür. Madde kan dolaşımındaki fazla yağın atılmasını sağlayarak yağ dokularının azalmasına neden olurken aynı zamanda ağır metallerin mide ile karaciğerden uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve sindirime yardımcı olur.

Güçlü antioksidan özelliğe sahip olan metionin maddesi sülfür içerdiğinden, serbest köklerin inaktif hale getirilmesinde büyük bir rol oynar.

BCAAS

Dallı zincirli amino asitler (BCAAS) kas geliştiren sporcular tarafından sıklıkla tercih edilen maddelerdir. Bu maddeler kas dokusunun üretimi, bakımı ve tamiri açısından en önemli 3 amino asidi oluştururlar. Üç farklı amino asit de güçlü bir sinerjik etkiye sahiptir.

Sadece valin ya da izolösin kullanmak kas yapımı açısından çok büyük bir etkiye sebep olmaz fakat iki amino asidi aynı anda uygun dozlarda kullanmak Lösin maddesinin verimliliğini büyük ölçüde arttırır.

Lösin, izolösin ve valin oranının 2-1-2 şeklinde olması en iyi sonuca ulaşmanızı sağlar.

Dallı zincirli amino asitler genellikle baş ağrılarının, baş dönmesinin, yorgunluğun ve depresyonun tedavisinde kullanılırlar.

Lösin

Dallı zincirli amino asitler arasında en güçlüsüdür. Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinden, cilt, kemik ve iskelet kaslarının dokularının büyümesinden ve tamirinden sorumludur. Büyüme hormonunun işleyişini olumlu yönde etkiler.

İzolösin

Lösine çoğu açıdan benzerlik gösteren bir amino asittir. İzolösin, kasların iyileşmesini destekler, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunur ve büyüme hormonu salınımını tetikler. Fakat bu maddenin belki de en önemli özelliği, yaraları iyileştirici etkisidir.

Madde hemoglobin oluşumuna yardımcı olurken aynı zamanda vücudun açık yaralar sonucu oluşan enfeksiyonlara karşı temel savunma mekanizması olan kan pıhtılarının oluşumunda büyük bir rol oynar.

Valin

Valin, diğer dallı zincirli amino asitlerin yaptığı gibi kas dokusunun büyümesi ve tamirinde görev alır. Madde aynı zamanda vücuttaki azot dengesini sağlar ve glikoz kullanımının devam etmesine yardımcı olur.

Treonin

Treonin vücut tarafından üretilmeyen ve beslenme yolu ile alınması gereken bir temel amino asittir. Bu amino asidin ana kaynakları hayvansal gıdalar (et ve süt ürünleri) olduğundan, veganlar için problem oluşturan bir maddedir. Kalpte, iskelet kaslarında ve merkezi sinir sisteminde yer alan sinir dokularında bulunur.

Treonin, vücudun en önemli iki bağlayıcı maddesi olan kolajen ve elastinin yapıtaşıdır. Protein dengesinin sağlanması açısından da önemli bir maddedir.